A G7-nek, mely a világ hét leggazdagabb demokráciáját összefogó csoportja és a NATO vezetői azon fognak dolgozni, hogy a jövő héten fokozzák a nyomást Oroszországra az ukrajnai háború miatt, miközben hangsúlyozzák a Kínával kapcsolatos folyamatos aggodalmaikat – közölték szerdán magas rangú amerikai tisztviselők, a Reuters beszámolója szerint.
Joe Biden elnök szombaton találkozik a G7 többi vezetőjével Dél-Németországban, mielőtt Madridba utazik a csúcstalálkozóra, ahol a NATO várhatóan bejelenti a kelet-európai erőinek bővítésére vonatkozó terveit, Washington pedig az európai biztonság megerősítésére irányuló lépéseket fog ismertetni.
Ausztrália, Japán, Dél-Korea és Új-Zéland vezetőinek első ízben történő bevonása a NATO-csúcstalálkozóra azt a célt szolgálta, hogy megmutassák, az ukrajnai háború nem vonja el a nyugati nemzetek figyelmét a Kínára irányuló erőfeszítéseikről
– mondták a tisztviselők.
A G7 vezetői, akik június 26-28-án egy alpesi kastélyban, Münchentől egy órányira délre találkoznak, várhatóan Kína „kényszerítő gazdasági gyakorlataival” is foglalkoznak majd, amelyek az utóbbi években még agresszívabbá váltak – mondta az egyik tisztviselő.
„Oroszország Ukrajna elleni háborúja felpezsdítette partnerkapcsolatainkat világszerte” – mondta egy másik tisztségviselő,
„Azt is megmutatja, hogy Ukrajna miatt még kevésbé szabad levennünk tekintetünket Kínáról”.
Az új stratégiai koncepció, amelyet a NATO vezetői a június 29-30-i madridi találkozójukon hagynak jóvá, foglalkozni fog az Oroszország, és most először Kína által jelentett fenyegetéssel – mondta a tisztviselő.
Németország, amely idén a G7-ek vezetője, meghívta Argentínát, Indiát, Indonéziát, Szenegált és Dél-Afrikát is, hogy vegyenek részt a csúcstalálkozó kiválasztott ülésein.
A G7 vezetői új infrastrukturális kezdeményezést indítanak, amelynek célja, hogy az alacsony és közepes jövedelmű országoknak magas színvonalú, átlátható befektetési alternatívákat kínáljanak – mondták a tisztviselők, ami egyértelmű utalás a kínai Egy Övezet, Egy Út programra, amelyet az átláthatatlan szerződések és a nagy terhet jelentő hitelfeltételek miatt kritizáltak.
„A csúcstalálkozón konkrét javaslatokat fogunk előterjeszteni, hogy növeljük az Oroszországra gyakorolt nyomást, és demonstráljuk, hogy közösen támogatjuk Ukrajnát”
– mondta az egyik tisztviselő, anélkül, hogy részleteket közölt volna.
Az oroszok ukrajnai háborújának hatása az energia- és élelmiszerárak meredek emelkedésére és az alacsony és közepes jövedelmű országok gazdaságára egy másik központi téma lesz, mondták a tisztviselők.
„A vezetők egy olyan világképet is elő fognak mozdítani, amely a szabadságon és a nyitottságon alapul – nem a kényszerítésen, nem az agresszión, nem a befolyási övezeteken. Megerősítik együttműködésünket a gazdasági kérdésekben, a kibertérben és különösen a Kína által jelentett kihívások terén”
– tette hozzá a tisztviselő.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök mindkét találkozón virtuálisan fog felszólalni, feltérképezve az Oroszországgal szembeni harci tervét és azt a biztonsági támogatást, amelyre országának szüksége van ennek végrehajtásához – közölték amerikai tisztviselők.
Biden kétoldalú megbeszélést folytat Olaf Scholz német kancellárral, és Madridban találkozik Pedro Sanchez spanyol elnökkel és Felipe spanyol királlyal – közölték a tisztviselők.
Biden és Tayyip Erdogan török elnök – aki blokkolja Finnország és Svédország NATO-csatlakozási terveit – közötti kétoldalú találkozóról eddig nem érkezett bejelentés, de az egyik tisztviselő szerint Washington bízik abban, hogy Törökország aggályai szóba kerülnek, és konszenzusra lehet jutni.