Amikor Leonyid Pliatsot és főnökét orosz katonák hátba lőtték, a gyilkosságot a térfigyelő kamerák rögzítették. A felvételeket, amelyeket a BBC közölt le most háborús bűntett gyanújával vizsgálják az ukrán ügyészek.
A Kijev körüli harcok csúcspontján a fővárosba vezető főutak csatatérré váltak, többek között a kerékpárbolt körül, ahol Leonyid biztonsági őrként dolgozott.
De ez nem tűzharc volt: a videón világosan látszik, hogy a két fegyvertelen ukránra nehézfegyveres orosz katonák lövöldöznek, majd kifosztják az üzletet.
A videón látszik, hogy az oroszok egy lopott furgonnal érkeznek, amelyet az orosz erők által használt V-jelzéssel és fekete festékkel a Tank Spetsnaz felirattal festettek össze. Orosz katonai egyenruhát viseltek, és felemelt fegyverrel, ujjakkal a ravaszon közeledtek.
Leonyid felemelt kézzel sétált a katonák felé, jelezve, hogy fegyvertelen és nem jelent fenyegetést.
Az orosz katonák nem vették észre, hogy filmezik őket.
Az oroszok kezdetben a kerítésen keresztül beszéltek vele és a főnökével. A felvételen nincs hangfelvétel, de a férfiak nyugodtnak tűnnek, még dohányoznak is. Aztán az ukránok elfordultak, a katonák pedig elindultak. Aztán a videón látszik, hogy a katonák hirtelen visszafordultak, leguggoltak, majd többször hátba lőtték a két férfit.
Az egyikük azonnal meghalt, de Leonidnak valahogy sikerül talpra állnia. Még az övét is a combja köré kötötte, hogy lassítsa a vér folyását, majd a kabinjához botorkál, ahol elkezd segítséget hívni.
A BBC Newsnak nyilatkozó Vaszil Podlevszkij elmondta, hogy lövöldözés napján kétszer is beszélt Leonyiddal.
Leonyid elmondta neki, hogy a katonák azt állították, hogy nem ölnek civileket, majd lelőtték.
„Mondtam neki, hogy tartson ki, és elkezdtem telefonálni a területi védelemnek”.
Az emberek, akiket felhívott, a háború előtt légkondicionálókat árultak, és nem tudták megközelíteni Leonyidot mert az orosz csapatok még mindig a helyszínen voltak.
A CCTV-n látható, ahogyan a szobákba lövöldöznek, bicikliket és még egy robogót is ellopnak, és az igazgató irodájában lődörögnek, iszogatják a whiskyjét és turkálnak a szekrényeiben.
Az ügyészség megerősítette, hogy Leonyid és kollégája meggyilkolását most háborús bűncselekményként vizsgálja: ez egyike a több mint 10 000 általuk regisztrált ügynek.
„Apám egyáltalán nem volt katona. Nyugdíjas volt. Megöltek egy 65 éves embert. Miért?” – kérdezte Leonyid lánya, Yulia Androshchuk, aki külföldön tartózkodik.
Yulia reméli, hogy a felelősök egyszer, valahogyan bíróság elé kerülnek. Egyelőre azt szeretné, ha az emberek pontosan tudnák, mi történt az apjával, és ha véget érne a vérontás.
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem jelenítünk meg hirdetéseket.






Ez már a harmadik verzió.
Van olyan verzió amin látszik is valami? Mert ebből ha nincs narráció semmi nem derül ki. Szépen el van vágva ott ahol befordulnak de semmi lövés vagy valami, ez akár csak biztosítás is lehet. Egy olyan kaliberrel „lelőtt” ember meg sétálgat!!! – inkább úgy néz ki mint akit megvertek, ami hihető is.
Ez egy propaganda hamisitvany. Az ukranok az artatlan jok az oroszok a gonoszak blabla.