Egy magyar úszónő tiltakozott, amiért biológiai férfi ellen kell úsznia

György Réka egy versenyszámban indult Lia Thomas transz úszóval, és tiltakozását fejezte ki azon szabályok ellen, amik ezt lehetővé tették.

A múlt héten egy NCAA egyetemi úszóversenyen újra győzelmet aratott Lia Thomas transz úszó, aki annak ellenére a nők között indulhat, hogy biológiailag férfi.

A magát nőként azonosító Thomas ellen korábban több csapattársa is felszólalt, akik elmondták, hogy támogatják csapattársuk identitását, de igazságtalannak érzik azt, hogy a korábban férfiak között is sikeres úszó most a nőkkel versenyezhet.

A Virginia Tech magyar úszónője György Réka nyilatkozatot adott ki a történtekkel kapcsolatban.

György Réka közleménye elején kérte, hogy a sajtó csak teljes nyilatkozatát hozza le, így a levele teljes fordítását közöljük. Az úszónő azt is hozzátette, hogy a levélen túl nem kíván nyilatkozni az ügyben.

Az NCAA-nak címzett levélben a következő olvasható:

Szeretnék reagálni az elmúlt hét eseményeire és kifejezni a gondolataimat. Először is szeretnék mindenkit emlékeztetni, hogy emberi lény vagyok, és emberi lényként vannak érzelmeim. 

A nevem György Réka és Magyarországról származom. 2016-os riói olimpikon vagyok, az elmúlt öt évben a Virginia Tech-et képviseltem, 2x-es ACC bajnok vagyok, 2x-es All American, és háromszoros Honorable Mention All American. 

Tisztelettel szeretnék egy problémáról szólni, amely jelen van a sportágunkban, és amely bántja a sportolókat, különösen a női sportolókat. Mindenki hallott a transzgender Lia Thomasról és ügyéről, beleértve azokat a gondokat és aggodalmakat, amelyeket a helyzete okozott a sportunkban. Szeretnék rámutatni, hogy teljesen Lia Thomasszal állok és nem gondolom, hogy különbözne tőlem vagy bármelyik D1 úszótól, akik egész életükben hajnali ötkor keltek fel minden reggel, hogy ott legyenek a reggeli edzésen. Feláldozott családi vakációkat és nyaralásokat a versenyek miatt. A korlátait feszegette, hogy a lehető legjobb sportoló lehessen. Azt teszi, amit szeret és megérdemli ezt a jogot. Másrészt viszont szeretnék kritikát megfogalmazni az NCAA szabályok ellen, amelyek lehetővé teszik számára, hogy ellenünk, biológiai nők ellen versenyezzen. 

Abban a reményben írom ezt a levelet, hogy az NCAA kinyitja a szemét és megváltoztatja a szabályokat. Ez nem jó reklám a sportunk számára és úgy gondolom tiszteletlenség a biológiailag nő úszókkal szemben, akik az NCAA-ben versenyeznek. 

500 gyorson versenyeztem 2022. március 17-én az NCAA versenyen, és 17. helyen végeztem, ami azt jelenti, hogy lemaradtam a döntőkről és én voltam az első tartalék. Ötödéves vagyok, korábban voltam legjobb 16-ban és legjobb 8-ban is és tudom micsoda kiváltság eljutni a döntőkig egy ilyen nagy versenyen. Ez volt a valaha volt utolsó egyetemi versenyem és frusztráltnak érzem magam. Úgy érzem ez az utolsó lehetséges helyezés el lett tőlem véve, mert az NCAA engedte, hogy olyasvalaki induljon a versenyen, aki biológiailag nem nő. Tudom, hogy mondhatnák azt, hogy úszhattam volna gyorsabban és akkor bekerülök a top 16-ba, de ez a szituáció kicsit más és nem tudok nem haragot vagy szomorúságot érezni. Fáj nekem, a csapatomnak és más nőknek a medencében. Egy hely el lett véve egy lánytól, aki kilencedik lett az 500 gyorson és nem jutott be az A döntőbe és ezzel meg lett akadályozva, hogy All-American lehessen. Minden számban, amiben transzgender atléta indult végig a versenyen, az egyet jelentett azzal, hogy egy hely el lett véve egy biológiai nőtől. 

Az NCAA tudta, hogy mi lesz ezen a héten. Tudták, hogy meg fog oszlani az emberek véleménye, de úgy döntöttek, hogy nem tesznek semmit. Ez a hét inkább szólt a riporterekről, a médiáról, és a sportunkon belüli megosztottságról, mint arról, hogy ketten 21 másodperc alá mentek 50 gyorson 3 nő 50 másodperc alá ment 100 pillangón és a történelemben először egy nő 48 másodperc alá ment 100 háton. A csütörtök nem egy konkrét sportoló hibája volt. Hanem az NCAA tetteinek következménye, és azon érdektelenségüké, hogy megvédjék a sportolóikat. Arra kérem az NCAA-t, hogy fordítson időt arra, hogy elgondolkodjon az összes másik biológiai nőn, akik részt vesznek az úszósportban, próbálják elképzelni, hogy mit éreznének a mi cipőnkben. Tegyék meg a helyes változtatásokat a sportunkért és, hogy jobb jövője legyen az úszásnak. 

Köszönöm, hogy elolvasták: 

György Réka, a Virgina Tech úszója. 

A levelet angolul itt olvashatja:

Mary Margaret Olohan on Twitter: „WOW: Virginia Tech swimmer Reka Gyorgy says her finals spot was stolen from her by Lia Thomas because of „the @NCAA’s decision to let someone who is not a biological female to compete.” pic.twitter.com/vrtEfqZ0LW / Twitter”

WOW: Virginia Tech swimmer Reka Gyorgy says her finals spot was stolen from her by Lia Thomas because of „the @NCAA’s decision to let someone who is not a biological female to compete.” pic.twitter.com/vrtEfqZ0LW

A nyilatkozatot követően többen beszámoltak róla, köztük Ted Cruz, amerikai szenátor is, hogy a Twitter letiltotta György Réka Twitter fiókját. Azonban a hírek szerint ez nem az úszónő fiókja.

Tisztességtelen előny — tényleg veszélyben van a női sport?

Korunk egyik legabszurdabb vitája, hogy vajon van-e joga a biológiailag férfinak született, de magukat nőként azonosító sportolóknak indulniuk a nők versenyében vagy sem. Hajdú Tímea írása.