Miközben az Oroszország és Ukrajna közötti háború katasztrofális következményekkel járhat Európa szempontjából, a Nyugatnak számos lehetősége van, amellyel egy ilyen konfliktust kezelve biztonságosabbá teheti a világot a fegyverzaj elcsitultával – hívja fel a figyelmet a Foreign Policy cikke, amit a Danube Institute szemlézett.
Európa a II. világháború óta a legnagyobb konvencionális konfliktussal szembesül, amely teljesen átrendezheti a kontinens képét.
De hogyan kezelheti a direkt konfliktust Európa és Amerika, mi a teendő?
Az első lehetőség az, hogy a Nyugat kiegyezik Oroszországgal, és garanciát ad, hogy Ukrajnát nem hívják meg a NATO-ba, vagy akár tágabb értelemben véve is semleges státuszt kap. Ezzel az Egyesült Államok nyugodtabban tudna a Csendes-óceán irányába figyelni, Európa pedig új biztonsági garanciákat kapna.
A probléma ezzel a megközelítéssel az, hogy semmi sem garantálja, hogy Oroszország a továbbiakban kiegyezik majd ezzel a rendezéssel, és nem akar-e még tovább terjeszkedni. Persze ez az opció összefogásra sarkallhatja az EU-t – Lengyelország máris visszakozott a Brüsszellel folyó jogállamisági vitában a bírói karral kapcsolatban, és igyekszik az európai összefogás hasznos, kelet-európai bástyája lenni.
Összességében azonban ez az opció veszélyes lenne Európa számára, ha elszámolja magát, és Oroszország igényei nem állnak meg az ukrán rendezésnél.
A másik opció pedig, hogy a Nyugat biztosíthatná az ukránoknak az ellenálláshoz szükséges felszerelést.
Azonban ezt a tervet is meg lehet állítani nyugati technikai segítséggel, vagy megnehezíteni, ha nem is egyszerűen. Ez pedig választás elé állítaná Oroszországot, hogy vagy hosszabb háborúra rendezkedik be, vagy visszavonul. Utóbbi esetben veresége azonnali lenne, más esetben lehetőség nyílna a kifárasztására. És mindkettővel megteremtődhetnének a feltételei egy igazi kiegyezésnek Moszkvával, amely után az orosz elnök már két kézzel kapkodna. Oroszországnak talán egy ilyesfajta középsúlyos kudarcra van szüksége, hogy belássa, nem képes önerejéből megoldani problémáit.
A véleménycikkek nem feltétlenül tükrözik a Neokohn szerkesztőségének az álláspontját.