A nők állítólag többet szenvednek karfájástól, fejfájástól és gyengeségtől a Pfizer-BioNTech vakcina után, de a tudósok nem tudják, milyen mechanizmusról van szó.
A Pfizer-BioNTech Covid-19 elleni oltóanyagának első, második vagy harmadik beadását követően mellékhatásokról beszámoló nők aránya csaknem kétszerese volt a férfiakénak – derül ki egy nemrég közzétett izraeli kutatásból.
A Haifai Egyetem professzora, Manfred Green által vezetett, a Vaccines című szaklapban nemrég megjelent tanulmányban a kutatók megállapították, hogy a nők körében a vakcina mindhárom adagja esetében 1,9-szer magasabb volt a mellékhatásokról beszámoló nők aránya, mint a férfiaké, és a legjelentősebb mellékhatásokról a második adag után számoltak be.
A bejelentett mellékhatások enyhék voltak, és közéjük tartozott a fájdalom a beoltott területen, zsibbadás és gyengeség a beoltott karban, fejfájás és láz. A karfájdalomról beszámoló nők aránya hétszer magasabb volt az első adag után, 4,2-szer magasabb a második adag után és 4,1-szer magasabb a harmadik adag után.
A fejfájás a beszámolók szerint a nőket is jobban sújtotta, mint a férfiakat. Az első adag után kilencszer, a második adag után 3,2-szer, a harmadik adag után pedig 2,45-ször magasabb volt a fejfájásról beszámoló nők aránya.
A vakcina a gyengeség panaszok tekintetében is másképp hatott a nőkre. A gyengeségről beszámoló nők aránya 30-szor magasabb volt az első adag után, 2,6-szor magasabb a második adag után és 1,6-szor magasabb a harmadik adag után.
„Nem tudjuk, hogy mi az érintett mechanizmus, de lehet, hogy a férfiak és a nők közötti különbségekkel függ össze az immunrendszer vagy a mellékhatásokhoz való hozzáállás tekintetében”
– mondja Green.
„Az egyik lehetőség, hogy a nők immunrendszere erősebben reagál a külső ingerekre, mint a férfiaké”.
A tanulmány adatait a 16 év feletti személyek által az Egészségügyi Minisztériumhoz 2019 decembere és 2021 júniusa között benyújtott jelentésekből, egy 2021 júniusában 923, 30 év feletti résztvevő körében végzett felmérésből, valamint két további, 2021 szeptemberében 20 és 65 év közötti személyek körében végzett felmérésből gyűjtötték.