A liberálisok és baloldaliak még mindig próbálják elkerülni a konfliktust az antiszemita „osztag” tagjaival, Reps. Rashida Tlaib és Ilhan Omar képviselőkkel. A kifogásaik már fogytán vannak – írja Jonathan S. Tobin a JNS oldalán.
Úgy tűnik, hogy Rashida Tlaib képviselő (D-Mich.) végül talán még néhány baloldali zsidó szövetségesének és apologétájának számára is túl messzire ment. Az Amerikai Demokratikus Szocialisták rokonlelkű tagjainak online konferenciáján felszólalva az első palesztin származású amerikai, aki a képviselőházban helyet foglal úgy döntött, hogy egy lépéssel tovább megy Izrael és a zsidók démonizálásának folyamatos kampányában.
Egyenes vonalat húzva a palesztinok izraeli elnyomása és az afroamerikaiakkal való bánásmód között, a michigani demokrata politikus egy sötét, gonosz összeesküvésre hivatkozott, amely két kontinensen elkövetett negatív cselekedetek mögött áll.
„Gázától Detroitig ezt csinálják. A struktúrát, amelyben most élünk, azok tervezték, akik kihasználják a többieket a saját hasznukra. Ha felhúzzuk a függönyt, és a függöny mögé nézünk, ugyanazok az emberek azok, akik pénzt keresnek – igen, pénzt keresnek – a rasszizmusból.”
Nem volt sok kétség afelől, hogy kik „ők”. Ez ugyanaz a nő, aki korábban antiszemita sztereotípiákkal kereskedett, és alig három hónappal ezelőtt részt vett egy Izrael-gyalázó ülésen az amerikai képviselőház padsoraiban, hazugságokat terjesztett a zsidó államról és racionalizálta a Hamász terrorizmusát. Azt is világossá tette, hogy szerinte a közel-keleti konfliktus egyetlen igazságos megoldása a bolygó egyetlen zsidó államának eltörlése. De azt állítani, hogy ugyanazok az emberek, akik megakadályozzák a palesztinokat abban, hogy megszabaduljanak a zsidóktól, kihasználják a „rendes amerikaiakat”, olyan összeesküvés-ívet hajlított az egész fölé, amelyet a michigani ikon és antiszemita Henry Ford is szívesen támogatott volna.
A liberálisok reakciója, akik eddig úgy tettek, mintha a gyűlölet és az antiszemitizmus csak a jobboldalról származna, a dühtől a zavarodottságig terjedt. Jonathan Greenblatt, a Rágalmazásellenes Liga munkatársa annak a pártnak a partizán szövegkönyvéből operált, amelyet az elmúlt években két kormányzatban is szolgált, bár még ő is „megdöbbentőnek” tartotta.
De Greenblatt ösztönösen arra törekedett, hogy ezt valahogy összekapcsolja azokkal, akiket valójában ellenez – a republikánusokkal és Donald Trump volt elnökkel -, és csak „antiszemita kutyafütyülésnek” nevezte. Ezt a kifejezést többször is bevetették Trump ellen, hogy azt állítsák róla, hogy antiszemita, holott nemcsak hogy ő volt a valaha volt legizraelpártibb elnök, aki valaha a Fehér Házban ült, de a zsidókkal való barátsága és szoros kapcsolata sem volt kérdéses.
Ugyanezt a vonalat képviselte Dana Milbank, a The Washington Post munkatársa is, aki szintén következetesen démonizálja Trumpot, és nehezen érti, hogy azok az emberek, akikről olyan kétségbeesetten jót akar gondolni, mint Tlaib, miért antiszemiták. Figyelmen kívül hagyta azt a tényt, hogy Tlaib hite a palesztin gondolkodás évszázados hagyományát példázza, valamint azt a fajta összeesküvés-elméletet a zsidó hatalomról, amelyet a szélsőbaloldali elemek egészen Karl Marxig visszamenőleg alkalmaztak. Ehelyett azt állította, hogy a nő Trumpot utánozza, aki szerinte igazságtalanul bírálta Tlaibot és Omart antiszemitizmusukért és azért, mert hajlandóak elítélni Amerika nemzetközi ügyekben betöltött szerepét, mint a nemzetközi közösség fő problémáját.
A probléma itt nem az, hogy a liberális hangok milyen messzire mennek Tlaib elítélésében. Az igazi kérdés az, hogy a pártja mit hajlandó tenni annak érdekében, hogy bizonyítsa, nem tűri el azt a fajta nyílt zsidógyűlöletet, amit ő hangoztat. És a válasz erre a kérdésre az, hogy „semmit”.
Ne feledjük, hogy a jelenlegi kongresszus első feladatai között, amikor idén összeült, az volt, hogy megbüntesse Marjorie Taylor-Greene képviselőnőt (R-Ga.), amiért korábban felkarolta a QAnon összeesküvés-elméletek különböző fajtáit. A leghírhedtebbek közülük egy Rothschild bankigazgató és az űrlézerek. A demokraták úgy döntöttek, hogy példát statuálnak vele, és megtagadják Taylor-Greene-től a képviselőházi bizottságokban való részvétel jogát.
Eltekintve attól, hogy Taylor-Greene az év elején bejelentette, hogy azóta megtagadta a QAnont, a múltban elhangzott dolgai védhetetlenek voltak. Mégis, ha a képviselőházi kiváltságokra alkalmatlannak nyilvánítják őt, hogyan engedheti meg Nancy Pelosi házelnök és Steny Hoyer többségi vezető – akik mindketten továbbra is a zsidók és Izrael iránti barátságukat és támogatásukat hirdetik -, hogy Tlaib megússza a dolgot?
A válasz ugyanaz, mint amit a múltban is adtak, amikor nem voltak hajlandóak komolyan megfegyelmezni Tlaib „osztagtársát”, Ilhan Omar képviselőt (D-Minn.). Mint „színesbőrű nők”, állandó szabad utat kapnak az antiszemitizmusra.
Júniusban Omar egy hiteltelen és felháborító hasonlatot engedett meg az olyan terrorista csoportok, mint a Hamász és a tálibok, valamint Izrael és az Egyesült Államok között, amiért a rá jellemző „pontosítások” egyikét adta, ami meg sem közelítette a visszavonást vagy a bocsánatkérést.
Omar korábban azzal vádolta az amerikai zsidókat, hogy megvásárolják a Kongresszust, a hírhedt „minden a Benjáminokról szól” mondatával, amely az AIPAC Izrael-barát lobbi szerepéről szólt. Ez nem akadályozta meg abban, hogy a képviselőház vezetése felkarolja őt, valamint abban, hogy hírességként ünnepeljék a késő esti televíziós komikusok, akiknek műsorai napi természetbeni hozzájárulást jelentenek a Demokrata Pártnak.
Az AIPAC ezt, valamint Alexandria Ocasio-Cortez (D-N.Y.), a „The Squad” sztárjának egyik megjegyzését is kifogásolta, amelyben ellenezte az Izraelnek nyújtott támogatást, és a Hamászt akarta jutalmazni a zsidó állam elleni terrortámadásokért. A vezető demokraták és liberális zsidó csoportok válasza nem a célpontjaik elleni felháborodás volt, hanem az Izrael-párti lobbi ellen irányult, amiért volt pofája felszólítani őket a kijelentéseik miatt.
Omar és védelmezői szerint az, hogy elmondta az igazságot az antiszemitizmusáról és Izrael iránti gyűlöletéről, „életveszélybe sodorta”. A baloldali J Street lobbi azt állította, hogy az AIPAC azzal, hogy egyszerűen csak megjegyezte a tényeket, „hadat üzent a progresszív demokratáknak”, és hamis vádakat fogalmazott meg a „színes bőrű nőkkel” kapcsolatban.
Sajnos Pelosi és Hoyer azt mondta, hogy a páros vagy Tlaib ellen felszólalni „mélyen cinikus és gyújtogató”, és nem fogja növelni Izrael támogatását.
A probléma itt nem csak az, hogy a „The Squad” kibővített 2021-es verziójának tagjai hazudtak Izraelről és segítettek a zsidók elleni antiszemita erőszak szításában. Hanem az, hogy demokrata képviselőtársaik még mindig jobban megsértődnek az ilyen emberek felelősségre vonására tett kísérleteken, mint az általuk kifejtett nyílt antiszemitizmuson.
A demokraták minden ezzel kapcsolatos kérdésre a szélsőjobboldali antiszemitizmusról való beszéddel válaszolnak. De az országot Trumpról szóló pártos beszédtémákkal elvakítani nem válasz.
Tudjuk, hogy a demokrata szocialisták és a párt baloldali bázisának más tagjai, akik jelenleg a Fehér Házat és a Kongresszust is irányítják, egyre inkább felvállalják az anticionista és antiszemita álláspontokat, ami politikailag veszélyessé teszi a mainstream demokraták számára, hogy szembeszálljanak velük.
A J Street még akkor is, amikor gyalázatos támadásokat intézett azok ellen, akik igyekeznek rámutatni az igazságra a „Tha Squad-dal” kapcsolatban, visszavonta Tlaib támogatását, amiért nyíltan felvállalja Izrael felszámolását. De alig van különbség az ő álláspontja és az olyan képviselőházi tagoké között, mint Omar, Ocasio-Cortez és Cori Bush képviselő (D-Mo.), akik szintén támogatják az antiszemita BDS-mozgalmat.
Most már ott tartunk, hogy a liberális zsidó csoportok – nem is beszélve Pelosi és Hoyer képviselőházi demokrata vezetőkről – nem engedhetik meg maguknak, hogy továbbra is megússzák azt, hogy elhatárolódjanak ezektől a gyűlölködőktől, miközben valójában nem ítélik el őket, vagy nem követelik eltávolításukat a kongresszusból. A „színes bőrű nők” védelméről szóló beszéd és más kísérletek, amelyekkel el akarják terelni a figyelmet arról a valóságról, ami mostanra egy informális, antiszemitizmuspárti frakciót jelent a képviselőházban, nem elég.
Egyszerűen fogalmazva, ha Rashida Tlaib nem kapja meg ugyanazt a bánásmódot, mint Taylor-Greene, akkor nem lehet azzal érvelni, hogy a képviselőház többsége nem állított fel olyan normát, amely engedélyt ad a baloldali antiszemitizmusra.