Egy évtized a Breivik-ámokfutás árnyékában

A legfrissebb hírekért kövessen minket a Google-ön!

Norvégia a mai napig nem tudta feldolgozni az Utøya szigeten történteket, továbbá képtelen volt választ adni azokra a kérdésekre, hogy mi vezetett a támadáshoz – írja Åsne Seierstad az UnHerd oldalán.

„Ez egy államcsíny”

– mondta Breivik a rajta térdelő rendőrnek, amikor elfogták a szigeten.

Gyilkos ámokfutása ekkor már több mint egy órája tartott. Körülötte 69 áldozata feküdt. „Marxista-vadász”, olvasható volt a mellkasán lévő jelvényen. Elfogásakor azt mondta a rendőröknek, hogy a körülötte lévő gyerekek korántsem ártatlanok.

„Szélsőséges marxisták. Marxista ivadékok. Ez a Munkáspárt ifjúsági szárnya. Övék a hatalom Norvégiában. Ők azok, akik Norvégia iszlamizálódását irányítják”

– mondta Breivik.

Mindeközben a rendőrök olyan túlélők után kutattak, mint a fiatal Kristiansen. A fiú agyának egyes részei csupaszon hevertek, némelyik a koponyáján kívül. A szemei véresek voltak. Egy rendőr pulzust talált nála; visszatette a fiú agyát a törött koponyájába, és egy kendővel körbetekerte. A 17 éves fiú tíz nappal később ébredt fel a kómából, hiányzott az egyik szeme, az ujjai, amellyel az arcát próbálta védeni a golyóktól, a válla egy része és sok barátja. A golyószilánkok annyira beleivódtak az agyába, hogy nem lehetett eltávolítani őket.

A Munkáspárt volt hatalmon Breivik támadása idején. A könnyes szemű miniszterelnök, Jens Stoltenberg ragaszkodott ahhoz, hogy Norvégia soha nem adja fel értékeit, és nem hagyja győzni a terroristákat.

„A gyűlöletre szeretettel fogunk válaszolni”

– mondta, és „több demokráciát, több nyitottságot és több emberséget, de nem naivitást” sürgetett.

A támadást követően egész Norvégiában dicsérték a vezető szerepéért. Most azonban ez a kép kezd róla megváltozni.

Ami akkoriban helyesnek tűnt – az egység megmutatása –, az mára már útját állja olyan fontos politikai vitáknak, minthogy szembe kell szállni a szélsőjobboldali nézetekkel és a szélsőséges véleményekkel. Anders Breivik támadására inkább tekintettek rendhagyóként, mint egy szélesebb körű szélsőjobboldali-mozgalom tüneteként. Emiatt a norvégiai bevándorlásról, integrációról vagy rasszizmusról szóló vitákban nem is említették őt. Egészen mostanáig.

Az elmúlt hónapokban azonban valami kezdett megváltozni. „A támadás politikai indíttatású volt” – írja új könyvében Tonje Brenna, az AUF (Norvég Munkáspárt Ifjúsági tagozata) egykori főtitkára. Brenna szerint Breivik nem volt egyedül azzal, hogy gyűlölte a Munkáspártot, „és azzal sem, hogy holtan akart minket” – írja.

Amikor a múlt héten Jens Stoltenberggel beszéltem, rögtön megkérdeztem: „Mi volt helyes akkor, és mi helyes most? Mi változott?” – írja Seierstad.

Stoltenberg – aki 2014-ben távozott Oslóból, amikor a NATO főtitkára lett – elismerte, hogy „eddig főként az AUF hordozta ezt a támadás terhét”. Mindössze tizennégy éves volt, amikor a Munkáspárti Ifjúság tagja lett, és amint betöltötte a tizenötödik életévét, minden évben ellátogatott Utøyára.

„A vita most szélesebb körű, és több hangja van. Ez jó”

– mondta.

Azt azonban nem szívesen mondta el, hogy rossz döntés volt-e a gyűlöletre szeretettel válaszolni – és közvetett módon átpolitizálni a támadást.

„Ahogy teltek az évek, egyre jobban tudatosult bennem, hogy mennyire fontos választ keresni arra, hogy miért csapott le ránk a terror […] Valóban ez egy célzott támadás volt a Munkáspárt és az AUF ellen. A terrorista erőszakkal akarta megváltoztatni az országunkat. Ezért ez egész Norvégia elleni támadás is volt.”

– mondta Stoltenberg.

A magam részéről, amikor arról kérdeznek, hogyan változott meg Norvégia a Breivik-támadás óta, gyakran hasonlítom egy sebhez, amely begyógyult, de ott marad a sebhely. Még mindig fáj, de Norvégia működését nem befolyásolja. A terror nem változtatott meg minket, ellentétben az Egyesült Államok elleni 2001. szeptember 11-i támadással, amely két éven belül két háborút indított el, és amely további radikalizálódáshoz vezetett.

De rájöttem, hogy ez nem ilyen egyszerű. Mert akárcsak egy seb, amely újra elfertőződik, ha nem nyitják fel és nem tisztítják ki, Norvégia most attól szenved, hogy visszariad a kényelmetlen kérdések feltevésétől; mégpedig, hogy nem foglalkozott a Breivik-támadást kiváltó okokkal – zárja gondolatait Seierstad.

Borítókép: Flickr/Dmitry Valberg

Elmebeteg vagy terrorista?

A „fehér felsőbbrendűség” nevében tömeggyilkosságot elkövetőknek végtelenségig eltorzult „küldetéstudatuk” van. Pelle János publicisztikája.

“Egy évtized a Breivik-ámokfutás árnyékában” bejegyzéshez 11 hozzászólás

  1. Hazafiság vagy merénylet az ifjú szocialista utánpotlás ellen ? Végighallgatva a tárgyalást eredeti nyelvismeretben meglepö félelemnélküli viselkedése , vállalva a norvég szocialista kormányhivatal elleni államcsinyt. A rákövetkezö évben a szavazásban a szocialisták elvesztették kormányhivatalukat és azóta is a jobboldali politika kormányozza a norvég társadalmat…Breivik cselekedete kétségtelenül kifejezte a norvég népakaratot a szocializmus szellemiséggel szemben….Hazafiság vagy merénylet Anders Behting Breivik cselekedete , amely Európa iszlamizálása ellen feláldoztatott 77 emberéletet ?

      • A szocializmus ideológiája – nemzetszocializmus/fasizmus vagy a kommunizmus/állami szocializmus millió merényletet követett el eddig az emberiség történelmében …A norvég Breivik jelzése az európai iszlamizázió kiváltott oka…Az irás sorai között olvasható Norvégia 10 év után sem tudja feldolgozni a tragédiát…Elképzelhetö a Nato fötitkára Stolbenberg,aki szintén szocialista és édesapja volt norvég kormányfö , milyen érzésállapot van mikor feldolgozza mindazokat az adatokat amit egy civilizáció okoz egy más civilizációnak és a lehetöségeit egy biztonsági állapotnak…Ma Hitlert és Sztálint is éldaképnek állitják követöi – mindketten történelmet irtak és átrendezték a világot viziójukra……” ez csak hasonlóan beteg emberek számára lehet kérdés ” – irja …1916-ban Carl-Gustav Jung pszichológus irja az elsö világháborúról „ez a háború kegyetlenül megmutatta minden kultúrembernek,hogy alapjában véve még barbár s egyszersmind azt is , hogy miily kegyetlen fenyités vár rá,ha még egyszer eszébe jutna rossz tulajdonságaiért szomszédját tenni felelössé. Mert az egyes ember pszichológiája azonos a népek lélektanával.Amit a nemzetek tesznek ,azt teszi az egyes ember is. s amig az egyes ember megteszi megfogja tenni a nemzet is”.(idézet A tudattalan pszichológiájába,Európa Könyvkiadó,Budapest,1993)…

        • tán a múltban ragadtál? Hitler, Sztálin? az EU-ban élsz troglodita román és 2021 van, ne címkézz össze nem összetartozó dolgokat

          • Funkcionális analfabétizmusban szenved uram – olvassa amit kommentálokl és mégsem érti , értem , olvassa el újból…Örvendek,hogy magyar anyanyelvemen irott hozzászólásomat az Ön nyelvének idegen – ne fárassza magát , nyugodjon meg …

          • „Breivik cselekedete kétségtelenül kifejezte a norvég népakaratot a szocializmus szellemiséggel szemben.”
            ezt te írtad román

          • A norvégok félreállitották a szocialdemokrata kormányt demokratikus szavazással – olvassa tovább , – ez a népakarat…Leforditva amit Breivik cselekedetet sokan átélik az iszlám hatását a társadalmukra…Máskülönben Norvégia nem EU tagállam……Uram az Ön balliberális szemüvege homályos , nem látja a valóságot…Hitler és Sztálin és utódait mind a népakarat segitette a hatalomhoz és a népirtásra – „az egyik kutya a másik eb”…

          • Nocsak – közeledünk az önleleplezéshez – tipikus támadása a balliberális hirterjesztöi praxisnak…Illene konkrétabban kifejeznie állitását …A hurkot önmaga akasztja a nyakára,Rot…

  2. Breivik egy cionista szabadkőműves.

    http://www.jpost.com/International/Norway-attack-suspect-had-anti-Muslim-pro-Israel-views
    By BEN HARTMANLAST UPDATED: 07/24/2011 18:37
    ‘Norway attack suspect had anti-Muslim, pro-Israel views’
    (‘A norvég támadás gyanusítottjának voltak muszlim-ellenes, Izrael-párti nézetei’)

    “So let us fight together with Israel, with our Zionist brothers against all anti-Zionists, against all cultural Marxists/multiculturalists.”
    (“Hát hadd harcoljunk együtt Izraellel, a mi cionista testvéreinkkel minden anticionista és mindenféle marxista/multikulturalista ellen.”)

    https://uploads.disquscdn.com/images/53e576642059b06be51b3ff04373f707d2132fa8410fab364df93d0ed4802605.jpg