A vektor-alapú BriLife megjelenését idén nyárra ígérték, de nem biztos, hogy még idén piacra kerülhet.
Alapos részletekkel járt utána a The Jerusalem Post annak, hogy mi áll az izraeli oltóanyag fejlesztésének elakadása mögött. A COVID-19 elleni vakcinát kezdetben az idei Pészach beköszöntéig ígérték, ám még mindig csak a második kísérleti fázisban jár.
Az oltóanyag előállításáért az Izraeli Biológiai Kutatóintézet (IIBR) felel, ami szoros együttműködésben áll a miniszterelnöki irodával és az izraeli védelmi minisztériummal.
A kutatóintézet tavaly februárban kezdett neki a fejlesztésnek, ám Shmuel Shapira igazgató szerint bürokratikus nehézségek lassították a munkájukat. November végére értek az első kísérleti fázis végére, majd decemberben megkezdődött a második szakasz is.
Ekkoriban azonban már megérkeztek az első külföldi vakcinák az országba, ami jelentősen megnehezítette a kísérletekben résztvevő önkéntesek toborzását. Érthető módon sokak számára dilemmát okozott, hogy miért válasszanak bizonytalant az igazoltan működő vakcinával szemben.
Ráadásul két hónapra fel is kellett függeszteni a folyamatokat, mivel az alacsony dózisú készítmények nem bizonyultak elég hatékonynak. Majd márciusban a kutatóintézet vezetője, Shmuel Shapira bejelentette májusi lemondását, és még mindig kérdéses, hogy ki veszi át a helyét – ami tovább nehezíti a helyzetet.
A kísérletben résztvevőket szintén frusztrálja a bizonytalanság, és a további várakozás helyett egyre többen választják inkább a bevált Pfizer vakcinákat, így a helyükre új embereket kell keresni.
Ugyanakkor Jossi Caraco, a Hadassah Kórház professzora szerint a fejlesztések a lassulás ellenére is az ország javára válnak a jövőben, hiszen várhatóan több oltási hullámra is szükség lesz, így mindenképpen jól jön majd az izraeli vakcina. Valamint akár más országok számára is segítséget jelenthet a kék-fehér oltóanyag, ha megkezdik az exportálását, amit könnyít az a tény, hogy az izraeli vakcina nem igényel extrém tárolási feltételeket.
Tekintettel arra, hogy Izraelben mára magas az oltottsági arány, az is biztosnak látszik, hogy az utolsó kísérleti fázist külföldön kell befejezni – mivel további 30-40 ezer önkéntesre lesz szükség, és magasan fertőzött területeken is tesztelni kell az izraeli oltóanyagot.
Caraco professzor elárulta, hogy már több dél-amerikai országgal – köztük Brazíliával, Mexikóval és Argentínával is – folynak tárgyalások annak érdekében, hogy megtörténhessen a harmadik és egyben utolsó kísérleti fázis.