Vasárnap 1257 új lakás tervét hozta nyilvánosságra az izraeli földhivatal, amiket a kelet-jeruzsálemi Giv’at Hamatos lakónegyedbe terveznek felépíteni.
A bejelentés a Jerusalem Post szerint egyfajta jelzés egy potenciális Biden-adminisztráció számára, hogy Izrael nem vonul vissza az 1967-es határok mögé.
Az izraeli jobboldal és a telepes mozgalom az elmúlt héten nyomatékosan kérte Benjamin Netanjahut, hogy a Trump-adminisztráció utolsó pár hónapja alatt Izrael erősítse meg a jelenlétét az 1967-ben elfoglalt területeken.
Benjamin Netanjahu a februári kampánya során már megígérte, hogy engedélyt ad az építkezésre.
Giv’at Hamatos két másik zsidó lakónegyed a Gilo és Har Homa segítségével egy zsidó sávot hozna létre Kelet-Jeruzsálemben.
A palesztinok hevesen tiltakoznak az építkezések ellen. A sáv ugyanis szerintük elválasztaná Jeruzsálem arab negyedét a közeli Betlehemtől, ami a palesztinok szerint ellehetetleníti, hogy egy potenciális palesztin államnak egybefüggő legyen a területe.
A bejelentésre több baloldali izraeli szervezet is reagált, akik a tervek visszavonását követelik. A Peace Now szerint az építkezés „halálos ütést mérne a békére és a két oldali megoldásra.” A szervezet szerint a Netanjahu-Ganz kormány a hátralevő két hónapban igyekszik olyan lépéseket tenni, amiket egy potenciális Biden-adminisztráció már nem tud visszacsinálni.
Az izraeli földhivatal bejelentése még nem jelenti a projekt megvalósítását, az építkezések tervezetén még lehet változtatni, sőt vissza is lehet vonni.
A Peace Now szerint az izraeli kormány várhatóan konfrontálódni fog egy potenciális Biden kormányzattal a júdeai és szamáriai települések és Jeruzsálem státuszával kapcsolatban.
Biden szenátorként támogatta az amerikai nagykövetség Jeruzsálembe való áthelyezését. Azonban, ahogy Barack Obama úgy Biden is Kelet-Jeruzsálemet a tervezett palesztin állam részének tartja.