Kibővítenék a legfelsőbb bíróságot a demokraták

Amerikai demokrata párti politikusok az alkotmánybíróság szerepét betöltő legfelsőbb bíróság létszámának bővítését ígérik a későbbiekben, ha a szenátus republikánus többsége megszavazza Trump bírójelöltjét. Ehhez persze a jelenlegi ellenzéknek nyernie kell novemberben.

Több demokrata párti törvényhozó jelezte a Twitteren, hogy megnövelné a szövetségi legfelsőbb bíróság létszámát.

Az egyik befolyásos képviselő, Jerrold Nadler, a képviselőház igazságügyi bizottságának elnöke úgy fogalmazott, hogy amennyiben Donald Trump elnök és Mitch McConnell, a szenátus republikánus többségének vezetője keresztülviszi a pénteken elhunyt alkotmánybíró, Ruth Bader Ginsburg utódjának jelölését és szenátusi megszavazását, akkor az elnökválasztás után „az új szenátusnak azonnal lépéseket kell tennie a legfelsőbb bíróság bővítésére”.

Nadler szerint az elnökválasztás előtti szenátusi szavazás „nem demokratikus” és „egyértelmű megsértése az emberek választott hivatalba vetett bizalmának”.

Ed Markey massachusettsi demokrata szenátor — szintén a Twitteren — azt írta: „Mitch McConnell precedenst teremtett. Választási évben nem pótoljuk a szövetségi bíróság hiányzó tagját. Ha ezt (McConnell) megszegi, akkor — amennyiben a demokraták kerülnek többségbe a következő szenátusban — el kell törölnünk az obstrukció intézményét és ki kell bővítenünk a legfelsőbb bíróság létszámát”.

Ruth Bader Ginsburg bírót gyászolók az ameriaki legfelsőbb bíróság washingtoni épülete elõtt. Fotó: MTI/EPA/Jim Lo Scalzo

A szövetségi legfelsőbb bíróság létszámnövelése nem teljesen új ötlet. Elemzők emlékeztetnek rá, hogy Franklin Delano Roosevelt elnök 1937-ben már próbálkozott ezzel, de nem járt sikerrel, sőt e próbálkozása hosszú évekre megosztotta a Demokrata Pártot is.

A republikánusokhoz közelálló elemzők emlékeztetnek arra is, hogy 2016-ban, az elnökválasztás évében,

amikor elhunyt Antonin Scalia, az alkotmánybíróság konzervatív tagja, akkor a most elhunyt Ruth Bader Ginsburg sürgette a demokraták új bírójelöltjének meghallgatását.

A Fox televízió elemzője idézte Ginsburg 2016 nyarán adott interjúját a The New York Times című lapnak. „Az alkotmányban semmi nem mondja ki, hogy az elnök megszűnik elnök lenni a megbízatása utolsó évében” — fogalmazott négy ével ezelőtt Ruth Bader Ginsburg.

Barack Obama 2016-ban, elnöksége utolsó évében Merrick Garlandot jelölte Scalia helyére, akit végül a szenátus republikánus többsége nem választott meg főbírónak.

Elemzők szerint ha a novemberi elnökválasztásig sikerül a republikánusoknak átvinni a jelöltjüket, akkor minden idők egyik legkonzervatívabb összetételű legfelsőbb bírósága jöhet létre, és valójában ez lehet Donald Trump első ciklusának a legfontosabb vívmánya.

Így már teljesen értehtő, hogy több demokrata párti politikus is elutasította, hogy Donald Trump elnök új alkotmánybírót terjesszen elő. A demokraták álláspontjához csatlakozott két republikánus szenátor, Susan Collins maine-i és Lisa Murkowski alaszkai szenátor is.

Nancy Pelosi demokrata párti házelnök az ABC televízió Ez a hét című, szokásos vasárnapi vitaműsorában azt hangoztatta, hogy

a demokrata párti törvényhozók minden rendelkezésre álló eszközt és stratégiát latba vetnek, hogy megakadályozzák Donald Trump alkotmánybíró-jelöltjének meghallgatását.

Pelosi nem részletezte, hogy a demokraták milyen eszközöket kívánnak igénybe venni.

Két, demokrata párti szenátor, a minnesotai Amy Klobuchar és delaware-i Chris Coons arra emlékeztette a republikánusokat, hogy korábban nem választottak elnökválasztási kampány idején új alkotmánybírót.

Megszólalt Bill Clinton volt elnök is, aki szintén a CNN-ben, valamint az ABC televízióban ostorozta a republikánusokat.

„Szerintem mind McConnell szenátornak, mind Trump elnöknek elsődlegesen a hatalom a fontos”

— nyilatkozta a volt elnök a CNN-nek adott interjújában. Az ABC-ben úgy fogalmazott: a Republikánus Párt „bármit megtesz a hatalom maximalizálása érdekében”.

Ted Cruz texasi republikánus szenátor az ABC televízióban kijelentette:

a republikánus többségű szenátusban valószínűleg meglesz a szükséges számú szavazat az új bírójelölt elfogadásához.

„Azt hiszem, különösen fontos, hogy a szenátus még a választások előtt megszavazza az új jelöltet, mert Joe Biden (demokrata párti elnökjelölt) világosan fogalmazott. Azt mondta, hogy ha nem ő győz, akkor megóvja a választási eredményt. (…) már nagy létszámú jogászcsapatot is felkért.” — szögezte le Ted Cruz.

Joe Biden vasárnap délután arra kérte a szenátust, hogy ne szavazza meg a bírójelöltet az elnökválasztás előtt. Philadelphiában mondott beszédében a demokrata párti elnökjelölt „brutális politikai hatalomgyakorlásnak” nevezte, hogy Donald Trump új bírójelöltet terjeszt elő.

„Ez tisztán és egyszerűen hatalmi kérdés” — mondta.

Miért szavaz még mindig demokratákra az amerikai zsidóság nagy része?

Joan Swirsky amerikai konzervatív szerző szerint Joe Biden kampányában „a zsidókat és Izraelt páriákként kezelik”, és „gúnyt űznek Izraelből”.

További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.