A svéd liberális párt politikusa korábban kijelentette egy antiszemitizmus elleni tüntetésen, hogy a jelenlétével nem Izraelt akarja támogatni.
A frissen kinevezett diplomata szokatlanul kezdte a kapcsolatépítést az országgal, ahol a svéd állam érdekeit fogja képviselni. Erik Ullenhag korábbi integrációs miniszter a kinevezése bejelentésekor izraeli nagykövet helyett „Tel-Aviv nagykövetének” nevezte magát – számolt be a Jerusalem Post.
Az epizód a koronavírus közepette is kisebb botrányt okozott, most pedig az izraeli sajtó újabb eseteteket ásott elő, amik megkérdőjelezik a diplomata pártatlanságát.
Az új nagykövet korábban kijelentette egy zsidó jelképek viselése melletti demonstráción, hogy ő az antiszemitizmus ellen tüntet, nem pedig Izrael mellett. A politikus múltú diplomata egy alkalommal pedig az ellen tiltakozott, hogy pártja a Liberális párt Stockholmban fogadja Netanjahu pártja, a Likud képviselőit.
Erik Ullenhag az elmúlt négy évben Jordániában volt nagykövet.
Az elmúlt években Svédország gyakran Izrael ellen szavazott az ENSZ-ben és a kormányzat is gyakran kritizálta a zsidó államot. Ennek ellenére a svéd politikában többen vannak, akik támogatnák a nagykövetség Jeruzsálembe való áthelyezését. Ullenhag Liberális pártjának több képviselője is támogatná a lépést.
2010-ben a liberálisok szerettek volna szervezni egy rendezvényt, ahol meghallgatják az izraeli nézőpontot a Mavi Marmara flottila esettel kapcsolatban. Ekkor Ullenhang titkári pozíciót töltött be a pártban, és bár azt tagadta, hogy megakarta volna akadályozni az eseményt, de ellenezte, hogy Likud képviselők is részt vegyenek a beszélgetésen.
Az izraeli külügyminisztérium a Jerusalem Post megkeresésére azt a nyilatkozatot küldte, hogy nincs okuk arra, hogy ne fogadják el az új nagykövet kinevezését.





Azért szerintem lett volna okuk rá.
Lett volna, de nagyon okosan teszik, hogy igy nyilatkoznak. Nem ismerem ezt a sved politikust, de a svedek hozzaallasat igen, es ezek szerint ez az egyik lelkes Izrael gyulolo. Ha egy ilyen Tel Avivban el nehany evig, akkor nagy a valoszinusege, hogy a vegen beleszeret Izraelbe, de legalabbis jobban megismeri a valosagot.
Az irónia , mivel Jeruzsálem ,Izrael fövárosa biztositja a diplomáciai kapcsolatok védettségét az itt állomásozó követségeknek ,- a Tel-Aviv-i svéd nagykövetség kieshet,mint garancia Izrael Állam védelmi hatásköréböl…
Ez akkor ervenyes szinte minden kovetsegre, beleertve a magyart is.
Az amerikai nagykövetség Jeruzsálem székhelyel szimbolozálja örök fövárosát Izrael Államnak , ezt még az 1995-tól az amerikai adminisztrációk mint pártfogolták…Judea és Samaria annektálása is az ösiföld Erec Izrael , a zsidó királyság újratermetéseben fontos terv, amit Hadrianus görög-római császár elvett i.u.135-ben a Bar Kochba lázadás leverése után és odaadta az araboknak és az országnak nevet adva ,átkeresztelte Palesztinára , igy Palesztina néven került bele a köztudatba…A muzulmánok célja a Kalifátus megteremtése Jeruzsálemben és az annektálás megakadályozása…A svéd anticionista és antiszemita balliberális szociáldemokrata kormány köztudottan izrael és zsidóellenes politikát folytat az ENSZ és EU háttéri befolyásával és finánszirozzák a terrorakciókat ú n pénzbeli segélyekkel., amit a Palesztin Hatóság a gyilkosok családjainak jutat az elkövetett merényletekért…A legújabb akció hogy útleveleket állit ki a Palesztin Hatóság a palesztin araboknak a várható konfliktus esetében amár az öt milliós palesztin menekült mellett s megindulhat az ottélök földönfutása és exodusa… A palesztin arabok hazája a Jordán Királyság ,amely nem akarja befogadni saját állampolgárait , igy remélhetöleg a sikertelen béketerv miatt a menekülést választhatják sokan a konfliktus és háború esetében amiért a tarrorszervezetek Hamas,Hezbollah Irán és Sziria is támogat…
En csak azt jegyeztem meg, hogy nem csak a sved kovetseg van Tel Avivban, tehat akkor mind „kieshet,mint garancia Izrael Állam védelmi hatásköréböl…”.
Engem nem kell meggyozz, reszemrol „elismerem” Jeruzsalemet, mint fovarost. 40 evvel ezelott, egy ideig, meg jeruzsalemi lakos is voltam 🙂