„Nem állunk háborúban” – Leváltották a segélykérő amerikai hadihajó kapitányát

Thomas Modly, az amerikai haditengerészeti minisztérium ügyvezető minisztere leváltotta a Guamnál lévő hadihajó kapitányát, aki drámai hangú levélben kért segítséget a teljes legénység kimenekítéséhez.

A minisztérium közlése szerint Brett Croziert, a Theodore Roosevelt repülőgép-hordozó kapitányát nem azért mentették fel, mert levelet írt feletteseinek, hanem mert ezt a levelet eljuttatta a sajtóhoz.

Crozier, akinek levelét először a San Francisco Chronicle hozta nyilvánosságra kedden, azt kérte a minisztériumtól, hogy a hajó ötezer fős legénységéből négyezer embert mentsenek ki és szigeteljenek el, mert a napokban már többeknél diagnosztizálták az új típusú koronavírust.

„Nem állunk háborúban, a matrózoknak nem kellene meghalniuk. Ha nem cselekszünk azonnal, elveszítjük legértékesebb kincsünket: tengerészeinket” – írta.

Elpanaszolta, hogy a repülőgép-hordozón nincs elég elkülönítő helyiség, és a járvány terjedését a jelenlegi stratégiával csak lassítani tudják, de véget vetni a ragálynak nem.

USS Theodore Roosevelt Ship Gets COVID-19

The captain of a nuclear aircraft carrier docked near Guam has written a letter begging the Navy for help as at least 100 Sailors have become ill with COVID-…

Szerdán este Modly miniszter újságíróknak nyilatkozva már nem zárta ki a kapitány felelősségre vonását abban az esetben, ha kiderülne, hogy ő szivárogtatta ki a levelet. Csütörtökön a Pentagonban tartott sajtóértekezletén Thomas Modly – aki egyébként magyar gyökerű – úgy fogalmazott: a kapitány „válságos időszakban nagyon rossz helyzetfelmérő képességről tett tanúbizonyságot”.

A hadihajón a személyzet ezer tagját már kimenekítették, és az elkövetkező néhány napban további 2700-at mentenek ki, de a többieknek – 1300 főnek – a hajón kell maradniuk. Modly még szerdán közölte azt is, hogy az eddig elvégzett vírustesztek közül 93 pozitív lett, de 593 embernél nem mutattak ki fertőzést.

A Theodore Roosevelt hadihajó március elején a vietnami Danang kikötőjében járt, amikor Ázsiában már terjedt a koronavírus-járvány. Az amerikai védelmi minisztérium akkor azzal érvelve vette védelmébe a látogatást, hogy Vietnamban csak nagyon kevés fertőzést regisztráltak.

Trump: „Ez a vírus elleni háború történelmi fordulópontja”

Amerikában eddig több mint egymillió amerikain végeztek vírustesztet, immár naponta több mint százezer embert tesztelnek.