Ankara etnikai tisztogatást hajt végre Szíriában – figyelmeztetett William Roebuck, az Iszlám Állam terrorszervezet ellen küzdő nemzetközi koalícióban tevékenykedő amerikai diplomata a washingtoni külügyminisztérium számára készített jelentésben.
A jelentésből a The New York Times című amerikai lap közölt részleteket helyi idő szerint csütörtök este. Ezekből kiderül, hogy Roebuck nagykövet szerint Törökország és szövetségesei szíriai offenzíváját
„nem lehet másként meghatározni, mint háborús bűnnek vagy etnikai tisztogatásnak”.
William Roebuck, az Iszlám Állam terrorszervezet legyőzésére alakult nemzetközi koalícióhoz akkreditált amerikai különmegbízott helyettese bírálta az amerikai kormányzat politikáját, amely szerinte nem tesz erőfeszítéseket a szíriai török offenzíva megakadályozására vagy legalábbis féken tartására.
„Ha egyszer majd megírják a diplomácia történetét, akkor felteszik majd a kérdést: mi történt itt, és a felelősök miért nem tettek többet ennek megakadályozására vagy legalábbis miért nem nyilvánították ki határozottabban a véleményüket Törökországnak” – idézte a The New York Times a jelentésben foglaltakat.
A diplomata szerint a keményebb gazdasági szankciók és az intenzívebb katonai járőrözés esetleg eltántoríthatta volna a törököket a támadástól, mint történt az szerinte korábban is.
A lap megkereste az amerikai külügyminisztériumot is, amely azonban nem reagált arra, hogy igazak-e a jelentésben foglaltak. Morgan Ortagus külügyi szóvivő azt közölte: „egyértelműen leszögeztük, hogy határozottan ellenezzük Erdogan elnök azon döntését, hogy szíriai területre lép, és a magunk részéről, a katonai konfrontációt leszámítva, mindent megtettünk a történtek elkerülésére”.
Ortagus hozzátette: az Egyesült Államok „komolyan vette azokat a jelzéseket, melyek szerint a törököknek és a támogatásukat élvező harcosoknak túlkapásaik voltak, civileket gyilkoltak meg”.
Ezeket a kérdéseket a szóvivőnő szerint Washington a legfelsőbb szinteken vetette fel Törökországnak.
A török elnöki hivatal csütörtökön bejelentette, hogy az államfő, Recep Tayyip Erdogan november 13-án Washingtonban találkozik Donald Trump amerikai elnökkel. Erdogan Trump meghívására látogat a Fehér Házba.
Közben továbbra sem szűnnek a harcok az észak-szíriai térségben: a török hadsereg erői és a Törökország által támogatott szíriai lázadók légi- és tüzérségi csapásokat mértek a Szíriai Demokratikus Erők (SDF) nevű kurd haderő fegyvereseire.
Csütörtöki adat szerint az SDF 305 harcosa, a török támogatású lázadók 353 fegyverese és a szíriai kormányerők 24 katonája esett el azóta, hogy Törökország október 9-én átfogó offenzívát indított a kurdok által ellenőrzött észak-szíriai térségek elfoglalására.
A szembenálló felek között az elmúlt hetekben orosz közvetítéssel született néhány megállapodás, amelyek következtében a kurd milícia kivonult a szíriai-török határ térségéből, leálltak a harcok, és szíriai alakulatok vették át egyes szakaszainak ellenőrzését.
Törökország azonban nemrég azzal vádolta meg a kurd milíciát, hogy nem vonult ki az általa kijelölt határ menti övezet egyes részeiből, ez magyarázhatja a kurd erők és az Ankara által támogatott szíriai lázadók között kiújult harcokat.