Többek között ISIS zászlóval díszített like gomb is elérhető a 200 hasonló tematikájú, automatikusan generált oldal egyikén.
Noha a Facebook szerint mindent megtesznek annak érdekében, hogy eltávolítsák felületükről a „nem megfelelő” tartalmakat, még mindig hemzseg az iszlamista csoportokhoz köthető, automatikusan generált oldalak száma — erről számolt be nemrég egy jelentés a The Times of Israel szerint.
A bejelentések alapján például az is gondot okoz, hogy egy egyszerű kereséssel is szélsőséges személyekhez vagy csoportokhoz kötődő tartalmakra lehet találni. Így lehetséges az, hogy a „Mohammed Atta” nevével fémjelzett oldalon az al-Kaida híveinek egyik ikonikus fotója mellett feltűnik a 2001. szeptember 11-i terrortámadás egyik öngyilkos merénylőjének fotója is.
A profil szerint a felhasználó személy munkahelye az al-Kaida, továbbá végzettségét a „Bin Laden Mester Egyetemen” és az „Afganisztáni Terrorista Iskolában” szerezte.
A Facebook sokat kritizált funkciója eredetileg az „üzleti networkinget” szolgálná. Ugyanis az egyes profilokról származó foglalkoztatási információk összesítésére képes rendszer által automatikusan generált oldalak — az eredeti célnak megfelelően — összeköthetik a vállalkozásokat és az érdeklődőket, ezzel segítve a kapcsolatépítést.
Az algoritmus azonban éppen azokat a szélsőséges csoportokat is előnyhöz juttathatja, akik szimpatizánsokat keresnek és toborzás céljával halásznak a világhálón.
A bejelentésekre adott válaszában a Facebook egyik szóvivője azt mondta, igyekeznek eltávolítani a „veszélyes személyekhez vagy szervezetekhez kötődő tartalmakat.
„(…) Eltávolítunk mindent, ami ütközik az irányelveinkkel. Bár nem tudunk mindenkit elkapni, igyekszünk éberek maradni.”
— mondta a cég képviselője, akihez hasonlóan szerdán Monika Bicker, a Facebook felelős vezetője is a nyilvánosság előtt kell, hogy beszámoljon, és az amerikai szenátorok egyik illetékes tanácsának ülésén is meghallgatás vár rá.