Már 310-re emelkedett a vasárnapi merényletsorozat áldozatainak a száma.
A húsvétvasárnap elkövetett nyolc robbantásos merényletben mintegy 310-en haltak már meg, közülük legalább 27 külföldi, és 500-an megsebesültek.
A letartóztatottak között van az öngyilkos merénylőket szállító teherautó sofőrje és annak a háznak a tulajdonosa, amelyben néhány terrorista lakott. A merényletekkel kapcsolatban őrizetbe vettek egy szíriai állampolgárt is.
A nyomozás felgyorsítása érdekében Maitripala Sziriszena elnök különleges jogkörrel ruházta fel az ország hatóságait – először a 2009-ben véget ért polgárháború óta -, és elrendelte egy háromtagú bizottság felállítását is, amely várhatóan két héten belül hozza nyilvánosságra a nyomozási eredményeket. A rendőrség és a katonaság a szükségállapot idején előzetes bírósági felhatalmazás nélkül őrizetbe vehet embereket, és házkutatásokat is végrehajthat.
Radzsita Szenaratne kormányszóvivő és egészségügyi miniszter szerint április elejétől több ország hírszerzése figyelmeztette az ország hatóságait, hogy egy viszonylag ismeretlen helyi iszlamista szervezet, a Nemzeti Tauhít Dzsamaat támadásokra készül. Szenaratne szerint a védelmi minisztérium ekkor értesítette a rendőrséget, amely továbbította az értesüléseket a biztonsági erőknek. A tájékoztatót több rendőri egység megkapta, de az információ nem jutott el időben Ranil Vikremeszinghe kormányfőhöz és minisztereihez, így semmilyen óvintézkedésre nem került sor. Egyelőre nem világos, hogy emiatt indult-e vizsgálat.
Vikremeszinghe viszonya feszült a biztonsági erőkkel, amelyek Sziriszena elnök és védelmi miniszter irányítása alatt állnak.
Sziriszena tavaly októberben eltávolította Vikremeszinghét tisztségéből. Bár döntését a legfelsőbb bíróság alkotmányellenesnek minősítette és érvénytelenítette, Vikremeszinghe továbbra sem vehetett részt az ország biztonsági kabinetjének ülésein, így ő és kormánya nem értesült a fenyegetésekről sem.
Az ország kormánya és hatóságai a korábbi figyelmeztetések alapján most azt gyanítják, hogy a terrortámadásokhoz köze lehetett a Nemzeti Tauhít Dzsamaatnak, és egyelőre nem zárják ki azt sem, hogy a terroristák más, külföldi csoportokkal is kapcsolatban álltak.
Sziriszena keddre nemzeti gyásznapot rendelt el.
A 21 millió lakosú Srí Lanka 70 százaléka buddhista vallású, 12 százalék hindu, 10 százalék muszlim, és 7 százalék, vagyis mintegy 1,2 millió lakos katolikus. A polgárháború vége – 2009 – óta eddig nem volt jelentősebb támadás vagy terrorcselekmény az országban, de a különböző vallások hívei között rendszeresen vannak súrlódások és kisebb villongások.