Több mint 280 dzsihadistát adtak át a szíriai kurd-arab erők Iraknak

A Reuters információi szerint nagyjából 800 külföldi dzsihadista van az SDF fogságában Szíriában, és több mint 2000 családtagjukat helyezték már el táborokban, de számuk folyamatosan gyarapodik.

Az Iszlám Állam dzsihadista szervezet már több mint 280 tagját adta át az Egyesült Államok támogatását bíró Szíriai Demokratikus Erők (SDF) kurd-arab ernyőszervezet Iraknak – közölte az iraki hadsereg vasárnap.

Iszlám Állam, Szíria

A közlemény szerint az Iraknak átadott dzsihadisták az SDF fogságában lévő iraki terroristák egy nagyobb, több mint 500 fős csoportjának a része. A fennmaradó dzsihadisták átadása még folyamatban van.

A Reuters hírügynökségnek nyilatkozó egy iraki ezredes megerősítette, hogy vasárnap 130 ember érkezett Irakba.

Iraki katonai források szerint a vasárnap átadott terroristák között legalább 20 külföldi van, főként francia állampolgárok. Közlésük szerint 14 francia állampolgárról és 6 olyan arabról van szó, akiknek nem ismert a származási országa. Az iraki hadsereg mindazonáltal azt közölte, hogy csak irakiakat adott át az SDF.

Amennyiben igaz, ez az első ismert eset, hogy külföldieket adtak át Iraknak, de egyelőre nem világos, hogy hosszú távon iraki fogságban maradnak-e – jegyezte meg a Reuters.

Ezeket a terroristákat a kurd-arab ernyőszervezet az Iszlám Állam utolsó szíriai zárványa, a dél-keleti Deir-ez-Zór tartományban lévő Baghúz város és környéke elleni offenzíva keretében fogta el.

A Reuters megjegyezte, hogy az Iszlám Állam továbbra is fenyegetést jelent Szíriában és Irakban, hiába vesztették el a 2014-ben uralmuk alá hajtott területeket. Iraki és nyugati hírszerzési tisztviselők elképzelhetőnek tartják, hogy az Iszlám Állam vezetője, Abu Bakr al-Bagdadi a nyugat-iraki Anbár tartományban tartózkodik és onnan mozgósítja a Szíriából elszökött dzsihadistákat. Az Irakban állomásozó amerikai csapatokhoz köthető források pedig arról számoltak be, hogy háromezerre duzzadt az Iszlám Állam Irakban lévő harcosainak száma.

Korábbi arab sajtóközlések szerint Bagdadi elvesztette az irányítást az általa alapított szervezet felett, és több alkalommal is bejelentették már halálhírét. Al-Bagdadi sorsát azonban továbbra is homály fedi.