Jutalmat kaptak azok a rendőrök és a Fővárosi Törvényszéknek az a fegyveres biztonsági őre, aki részt vett a bíróságról pénteken elszökött rab elfogásában.
Az Országos Rendőr-főkapitányságon hétfőn adták át a Szent György-emlékérmeket és a jutalmakat a Budapesti Rendőr-főkapitányság tizenkét rendőrének, példamutató helytállásuk és szakmai munkájuk elismeréseként. Az országos rendőrfőkapitány az elfogásban nyújtott segítségért Szent György-emlékérmet és jutalmat adott a Fővárosi Törvényszék fegyveres biztonsági őrének is.
Az ünnepségen Terdik Tamás, a Budapesti Rendőr-főkapitányság vezetője felidézte: február 15-én érkezett a hívás a rendőrség tevékenységirányítási központjába, hogy a Fővárosi Törvényszék Markó utcai épületében egy elítélt bántalmazta a büntetés-végrehajtási felügyelőt, elvette fegyverét, és azt egy biztonsági őr fejéhez tartva az utcára menekült, megállított egy autót és vezetőjét fegyverrel kényszerítette arra, hogy segítse a menekülésben.
A főkapitány jelezte: a bejelentés alapján „zárták a szektorokat”, a lehetséges menekülési útvonalakat, ellenőrizték a térfigyelő kamerákat, és felvették a kapcsolatot a Terrorelhárítási Központtal. A Hungária körút környékén figyeltek fel a kollégái a járműre, innen üldözni kezdték a kocsit, amit végül a Szentmihályi út és a Nyírpalota utca kereszteződéséig követtek. Itt az elkövető kiugrott a járműből, további gépkocsit akart szerezni, dulakodás kezdődött, végül a rendőrök öt célzott lövéssel ártalmatlanná tették.
Terdik Tamás hangsúlyozta: a tevékenységirányítási központ gyors helyzetfelismerése, az információk gyors átadása, a pontos helyzetfelismerés, a rendőrök higgadtsága az üldözés során hozzájárult, hogy sem civilek, sem rendőrök nem sérültek meg. Kiemelte: az elkövetőt 35 percen belül elfogták, a férfi ezalatt nyolc különféle bűncselekményt követett el.
A főkapitány szerint köszönet illeti a tevékenységirányítási központ dolgozóit, a társszerveket és az elfogásban közreműködőket is.
A mentők pénteken életveszélyes sérülésekkel vitték kórházba a 35 éves Sz. Károlyt., akit jelenleg intenzív osztályon ápolnak.
A Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága (BVOP) szerint nem hibázott a felügyelő, akinek elvette a fegyverét az elítélt, mert a bírósági tárgyalás elején az eljáró bíró úgy rendelkezett: vegyék le a bilincset a fogvatartott kezéről. Az elítélt ezt kihasználva támadta meg az őt előállító biztonsági felügyelőt. A bíróság pedig korábban közölte: szabályosan járt el a bíróság, amikor úgy rendelkezett, hogy ha nincs akadálya, az előállító büntetés-végrehajtási őr vegye le a vádlott kezéről a bilincset, hiszen ilyen esetekben is rajta marad a fogoly kezén az úgynevezett vezetőbilincs, amivel a büntetés-végrehajtási őr akadályozni tudja „a nem helyénvaló mozgását”.