Zsidó LMBTQ-aktivistáknak kellett rendőri védelmet kapniuk egy antiszemita támadás után a nápolyi Pride-on.
Rendőri védelem mellett, a színpad mögé menekítették egy zsidó LMBTQ-szervezet tagjait a nápolyi Pride-on, miután a szervezők szerint antiszemita támadás érte őket a felvonulás során.
Leköpték, meglökték és vegyi anyaggal fújták le a zsidó prideozókat
A Napoli Pride szervezőinek közlése szerint a Keshet nevű zsidó LMBTQ-szervezet négy aktivistáját érte támadás a szombati rendezvényen, noha a csoport előzetesen támogatta a felvonulás politikai nyilatkozatát, amely az izraeli kormányt is bírálta.
A szervezők szerint mintegy húszfős (palesztin zászlós) csoport állta el a menet útját, amikor az a Dante térre érkezett, majd szidalmazni és bántalmazni kezdte a zsidó résztvevőket. A rendezvény után kiadott közlemény szerint a támadók meglökték az aktivistákat, leköpték őket, vízzel töltött lufikkal dobálták meg őket, valamint egy ismeretlen, csípő hatású anyagot is rájuk fújtak.
A szervezők azt is állították, hogy több résztvevő fejéről letépték a kipát, miközben antiszemita sértéseket kiabáltak feléjük. A közlemény szerint a támadók később a főszínpad mögé is eljutottak, és megpróbálták áttörni a kordont, hogy ismét elérjék a Keshet aktivistáit.
A helyszínre érkező rendőrök – az olasz terrorelhárítási és nyomozó egység, a DIGOS utasítására – a zsidó aktivistákat a színpad mögé kísérték, ahol rendőri védelem alatt maradtak, miközben a tüntetők odakint gyülekeztek.
A szervezők elítélték az LMBTQ-aktivistákat ért antiszemitizmust
A rendezvény végén a Napoli Pride szervezői nyilvánosan is elítélték a történteket. „Elítéljük azt a gyűlöletet és antiszemitizmust, amely tegnap felszínre tört. Ezek a cselekmények elfogadhatatlanok” – hangsúlyozták.
Hozzátették, hogy hivatalos feljelentést tesznek az ügyben, valamint sürgős egyeztetést kezdeményeznek a prefektussal, a rendőrfőkapitánnyal, Nápoly polgármesterével és a régió vezetőjével. A szervezők közölték: átadják a hatóságoknak mindazok nevét, akiket felelősnek tartanak a támadásért.
Nemzetközi zsidó szervezetek is megszólaltak
Az esetet elítélte az Európai Zsidó Kongresszus (EJC) is, amely közleményében azt írta, mély aggodalommal figyeli a híreket, miszerint a Keshet tagjait zaklatták, bántalmazták, antiszemita sértésekkel illették, és végül saját biztonságuk érdekében a színpad mögé kellett menekíteni őket.
A szervezet szerint különösen aggasztó, hogy a résztvevőket nem azért vették célba, amit mondtak vagy tettek, hanem pusztán azért, mert láthatóan zsidók voltak. „Senkinek sem kellene megfélemlítést, erőszakot vagy kirekesztést elszenvednie a származása vagy identitása miatt” – fogalmaztak.
Hozzátették: „Amikor a zsidókat fenyegetik, és a megoldás nem a támadók megállítása, hanem a zsidók eltávolítása vagy elrejtése, akkor a gyűlölet győzedelmeskedik.”
Az Anti-Defamation League (ADL) szintén elítélte a történteket. A szervezet szerint a Keshet Italia tagjait közel egy órán keresztül a színpad mögé szorították, miközben „gyilkosoknak” és „emberi hulladéknak” nevezték őket, valamint különböző tárgyakat és folyadékokat dobáltak feléjük. Az ADL a Keshet Italia szavait idézve így fogalmazott:
„Nem azért rekesztettek ki bennünket, amit tettünk, hanem azért, akik vagyunk.”
A szervezet szerint amikor egy feldühödött tömeg pusztán azért fenyeget embereket, mert zsidók, az egyértelműen antiszemitizmus. „És amikor erre az a válasz, hogy a zsidókat kell eltávolítani ahelyett, hogy a támadókat állítanák meg, akkor a zaklatók győznek, a gyűlölet pedig jutalmat kap” – zárta közleményét az ADL.





