Az izraeli hírszerzés szerint az Irán által támogatott jemeni húszi lázadók föld alá telepített rakétagyárakat hoznak létre, miközben egy, az október 7-i vérengzéshez hasonló támadássorozatot készítenek elő.
A fejlemények nyomán Izrael a múlt héten nagyszabású légicsapásokat hajtott végre a jemeni főváros, Szanaa ellen, miután egy jemeni húszi dróntámadásban Eilatban több mint húsz ember megsebesült.
Újabb október 7-i támadást terveznek a húszik
Az izraeli hadsereg „Mozgócsomag” fedőnevű hadművelete során több mint hatvan bombát dobtak le húszi parancsnoki központokra és fegyverraktárakra. A cél az volt, hogy megbénítsák a lázadók rohamosan fejlődő fegyveriparát, amely az utóbbi hónapokban föld alatti létesítményekbe költözött.
Izraeli tisztviselők szerint a húszik nagy hatótávolságú rakéták és kamikaze drónok fejlesztésén dolgoznak, amelyeket titkos gyárakban állítanak elő, hogy függetlenedjenek a külföldi szállításoktól.
A hírszerzés arra figyelmeztet, hogy a húszik nem csupán rakéták és drónok indítására készülnek: egy „Jeruzsálemi árvíz” néven emlegetett program keretében helyi milíciákat képeznek ki nagyszabású beszivárgó támadásokra, a Hamász október 7-i taktikáját követve.
Bár a kiképzések Jemenben zajlanak, a tényleges inváziót várhatóan Jordániából vagy Szíriából indítanák, hogy leplezzék a támadások eredetét.
A fenyegetésre válaszul Izrael új hírszerző egységeket hozott létre, amelyek kifejezetten a jemeni húszi infrastruktúra feltérképezésére összpontosítanak. Már értek el kezdeti sikereket, de a feladat rendkívül nehéz, hiszen az iráni mintára épített, hegyekbe és sivatagokba rejtett fegyvergyárak szinte megközelíthetetlen célpontnak számítanak.
„Nem fogjuk engedni, hogy a húszik több ezer rakétával fenyegessék Izraelt”
Eközben az Egyesült Államok újabb szankciókat vezetett be a húszikat támogató pénzügyi hálózatok ellen. Izraeli tisztviselők ugyanakkor figyelmeztetnek:
bár ezzel lassítható a külső utánpótlás, a lázadók saját fegyvergyártása egyre inkább gyengíti a szankciók hatékonyságát.
„Nem fogjuk megengedni, hogy a húszik több ezer precíziós rakétával fenyegessék Izraelt” – hangsúlyozták izraeli katonai források. A hadsereg szerint ezért elengedhetetlen a távoli célpontok elleni műveletek folytatása, még ha hosszú távú erőfeszítést is igényelnek.
A jemeni fejlemények újabb bizonyítékai annak, hogy Irán módszeresen építi ki regionális fegyvergyártó hálózatát, amely komoly stratégiai fenyegetést jelent Izraelre és a Közel-Kelet stabilitására egyaránt.