Megérkezett a mozikba a zsidó Superman

Az új Superman-film 2025. július 10-én került a mozikba David Corenswet főszereplésével. 

A Warner Bros. egy igazi mérföldkőhöz érkezett, amikor David Corenswetet választotta Superman szerepére a Superman: Legacy című filmben.

Ezzel ő lett az első zsidó színész, aki a mozivásznon alakítja a Supermant.

Lois Lane szerepét Rachel Brosnahan játssza filmben.  A James Gunn rendezésében készülő film 2025. július 10-én került a mozikba, és egy új DC-univerzum nyitányát jelenti. A zsidó rajongók számára Corenswet szerepeltetése azonban ennél is többet jelent: egyfajta visszatérést a gyökerekhez. Hiszen Superman nem csupán földönkívüli hős volt – egy kívülálló, aki sok tekintetben kezdettől fogva mélyen zsidó karakterként született meg – írja a JBN.

Még a végén kiderül, hogy Superman zsidó?

A Kryptonról űrhajón elmenekített emberiség-megváltó képe kísértetiesen hasonlít Mózeséhez.

Superman a minta aki minden zsidó anya álma

Supermant 1938-ban Jerry Siegel és Joe Shuster, két clevelandi zsidó tinédzser alkotta meg, egy olyan világban, amely éppen a háború küszöbén állt. A legkorábbi képregényeiben bemosott Hitlernek, szembeszállt Sztálinnal, és kiállt a zsarnokság ellen.

Lényegében minden zsidó anya álma volt, hogy a fia ilyen legyen— erős, bátor, és mindig időben otthon, hogy felhívja őt.

A 31 éves David Corenswet Philadelphiában született, és erős zsidó gyökerekkel rendelkezik. Édesapja, John Corenswet New Orleans-i zsidó családból származik, és mielőtt ügyvéd lett volna, színészként dolgozott New Yorkban. Anyai nagyapja nem más, mint Edward Packard, a Choose Your Own Adventure könyvsorozat megalkotója – így bátran mondhatjuk, hogy a történetmesélés szó szerint a vérében van.

David később a neves Juilliard iskolában tanult színészetet, ahol azt a komoly, karizmatikus kisugárzást fejlesztette ki, amit el is várunk valakitől, aki a Föld megmentéséért felel… és persze, időnként a bevásárlásért is.

Ahogy a Neokohn korábban beszámolt róla, bár Superman hamar az amerikai hősök élvonalába került, Siegel és Shuster nem részesültek méltóan Superman sikeréből: alacsony fizetésük és hátrányos szerződéseik miatt a DC Comics kitette őket a projektből, és bírósági perek sem hoztak számukra valódi elégtételt. Csak az 1970-es évek mozis sikere után, a médiában való nyilvános kiállásuk hatására kaptak a DC-től elismerést és kárpótlást, valamint tüntette fel nevüket a képregényeken.

Superman így nemcsak képregényhős, hanem a zsidó örökség egyik fontos kulturális szimbóluma is.

Érkezik a zsidó John Wick – kijött a Guns & Moses új előzetese

Nem mindennapi filmmel rukkolt elő egy zsidó rendező.

Corenswet főszerepe több mint szimbolikus gesztus

Bár Corenswet eddig nem nyilatkozott nyilvánosan a vallási hovatartozásáról, származása miatt szerepvállalása így is mérföldkőnek számít. Superman eredetileg zsidó karakterként született, mégis, a mozivásznon eddig mindig nem zsidó színészek alakították: Christopher Reeve, Henry Cavill, Brandon Routh és mások.

Superman története – egy idegené, akit szülőföldjéről száműztek, hogy egy új világban nőjön fel, és az igazságért, valamint a törvényességért küzdjön – mindig is mélyen összecsengett az Amerikába bevándorló zsidók élményeivel.

Egy olyan korszakban pedig, amikor az antiszemitizmus újra erősödik világszerte, David Corenweet szerepvállalása nem pusztán szimbolikus gesztus – hanem egyfajta kulturális igazságtétel.

Scarlett Johansson lábai előtt hever Hollywood: mozitörténelmet írt a zsidó színésznő 

A kasszasikerek királynője lett a zsidó színésznő.

A Jóbarátok zsidó sztárja szerint megdöbbentő Hollywood hallgatása

David Schwimmer fontos felhívást intézett a némaságot választó hollywoodi zsidó kollégáihoz.