A 97. Oscar-gála zsidó vonatkozásai

Több zsidó vonatkozása is volt a tegnap este Los Angelesben megrendezett 97. Oscar-gálának, noha nem mind pozitív, ahogy ezt Hollywoodtól már megszokhattuk.

A Tel Aviv melletti Ramat Avivban élő és két izraeli gyermek apja, Quentin Tarantino adta át a legjobb rendezőnek járó díjat Sean Bakernek az Anora című filmért, mely az este nagy nyertese is lett. Az egy brooklyni szexmunkás történetét, aki egy orosz oligarcha fiához megy feleségül 5 Oscarral jutalmazták.

A legjobb rendező mellett a legjobb film, a legjobb eredeti forgatókönyv és a legjobb színésznő díját is elnyerte a mindössze 25 éves, zsidó származású Mikey Madison, eredeti nevén Mikaela Madison Rosberg.

Az izraeli szupersztár, Gal Gadot, a legjobb vizuális effektekért járó díjat adta át Hófehérke sztárjával, Rachel Zeglerrel együtt. Zegler többször is kiállt Palesztina mellett, és pletykáltak is a kettejük közötti viszályról, de a pódiumon együtt mosolyogtak, és egyikük sem viselt a Hamász brutális terrortámadását követő háborúra utaló szimbólumot.

Megjegyezendő, hogy Gadot néhány hete, a Golden Globe-on sem viselte az Izraellel és az elrabolt izraeli túszokkal szolidaritást vállaló sárga szalag-kitűzőt, ugyanakkor Gadot férje, Jaron Varsano szmokingját díszítette a jellegzetes protest szimbólum.

Sárga szalagos kitűzőből nem sok volt, viszont az Izrael-ellenességét az utóbbi időben többször hangoztató Guy Pearce az Oscar gálán is feltűzött a fehér zománcozott galambot, amelyen az állt, hogy „Free Palestine”.

Az ügy pikantériája, hogy Pearce-t legjobb férfi mellékszereplőnek éppen a Brutalista című filmben nyújtott alakításáért jelölték (egy holokauszt-dráma), de kikapott Kieran Culkintól (Egy igazi fájdalom). Nem mellesleg, az Egy igazi fájdalom egy Jesse Eisenberg által írt és rendezett történet, melyben két zsidó unokatestvér látogat el a holokauszt lengyelországi helyszíneire, hogy megemlékezzenek nagyanyjukról.

Tavaly számos, az Artists4Ceasefire (művészek a tűzszünetért) piros kitűzőt láthattunk a vörös szőnyegen. A Brigád, egy Izrael-barát filmipari szakemberek által október 7-e után létrehozott csoport, a múlt hónapban közleményt adott ki, amelyben elítélték az Artist4Ceasefire kitűzőket, mondván, hogy a piros színű, stilizált kezet ábrázoló kitűző nem a béke szimbóluma, hanem a zsidó vérontás jelképe”, mivel a kitűzőt egy olyan tömeg egyik tagjának véres kezéről készült fotó ihlette, aki 2000-ben meglincselt két izraeli katonát Júdea-Szamáriában.

Adrien Brody a legjobb színészi alakítás díját kapta a jó részben Magyarországon forgatott Brutalista című filmért, amelyben egy holokauszttúlélőt alakít, aki építészként dolgozik az Egyesült Államokban. Brody, aki előző Oscarját is holokauszt-drámáért, A zongorista című filmben nyújtott alakításáért kapta, köszönőbeszédében azt mondta:

„Ismét azért vagyok itt, hogy a háború és a rendszer elnyomásának, az antiszemitizmusnak, a rasszizmusnak és a másságnak az elhúzódó traumáit és következményeit képviseljem. És hiszem, hogy, imádkozom egy egészségesebb, boldogabb és befogadóbb világért. És hiszem, hogy ha a múlt taníthat nekünk valamit, akkor az egy emlékeztető, hogy ne hagyjuk a gyűlöletet féktelenül… Harcoljunk azért, ami helyes, építsük újjá együtt”.

De volt még Oscar díjat nyert film, melynek volt zsidó vonatkozása, ha csak áttételesen is: Zoe Saldana a legjobb női mellékszereplőnek járó díjat kapta az Emilia Perez című spanyol nyelvű musicalért, amely egy mexikói drogkartell-vezérről szól, aki Tel Avivban veti alá magát nemátalakító műtétnek.

De hogy a szégyenfal se maradjon üresen: a 97. Oscar-díjátadón az izraeli Yuval Abraham és a palesztin filmes Basel Adra No Other Land című dokumentumfilmje nyerte el a legjobb dokumentumfilmnek járó Oscar-díjat, és Abraham a korábbi díjátadókon elhangzott beszédénél kissé árnyaltabban utalt a Hamász által a Gázai övezetben fogva tartott túszokra.

Abraham azt mondta: „Azért készítettük ezt a filmet, palesztinok és izraeliek, mert együtt erősebb a hangunk”. A filmet izraeli és palesztin filmesek kollektívája készítette. Majd így folytatta:

„Látjuk egymást, a Gázai övezet és lakosságának kegyetlen pusztítását, amelynek véget kell vetni, az izraeli túszokat, akiket az október 7-i bűntény során brutálisan elvettek, és akiket ki kell szabadítani”.

Abraham kihasználta a lehetőséget hogy keményen odaszóljon Izraelnek: „Olyan rendszerben élünk, ahol szabad vagyok, a polgári törvények szerint. Basel pedig katonai törvények alatt áll, amelyek tönkreteszik az életét, és nem tudja irányítani. Van egy másik út, egy politikai megoldás, etnikai felsőbbrendűség nélkül, nemzeti jogok mindkettőnk számára”.

A No Other Land (Nincs más föld) című film az izraeli telepesek által a „ciszjordániai palesztinok” ellen állítólagosan elkövetett erőszakról és a palesztinok elűzéséről szól. A filmet, amely a világ filmfesztiváljain, köztük a 2024-es Berlinalén is díjat nyert, többen antiszemitizmus vádjával illették, amit a rendezők visszautasítottak.

Persze most már Egyiptom is szívesen újjáépítené Gázát

No nem saját, hanem európai pénzből.

Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.