Jun Szogjul dél-koreai elnök kedden egy késő esti televíziós beszédében szükségállapotot hirdetett belpolitikai ellenfelei ellen. Yoon szerint az ellenzéki pártok túszul ejtették a parlamenti folyamatot. Megesküdött, hogy felszámolja „a szégyentelen Észak-Korea-párti államellenes erőket”, és azt mondta, hogy az alkotmányos rend megőrzése érdekében nincs más választása, mint meghozni ezt az intézkedést.
A Yonhap hírügynökség idézte a dél-koreai hadsereg szóvívőjét, aki szerint a parlament és a politikai pártok tevékenységét betiltják, a média és a kiadók pedig a hadiállapot alatt a parancsnokság ellenőrzése alá kerülnek.
Jun nem említett semmilyen konkrét fenyegetést az atomfegyverekkel rendelkező Északtól, ehelyett belpolitikai ellenfeleire összpontosított.
1980 óta ez az első alkalom, hogy hadiállapotot hirdettek Dél-Koreában.
A koreai won meredeken csökkent az amerikai dollárral szemben. A központi bank egyik tisztviselője azt mondta, hogy szükség esetén a piac stabilizálására irányuló intézkedésekre készül. Choi Sang-mok pénzügyminiszter rendkívüli ülést hívott össze a legfőbb gazdasági tisztviselők között – közölte szóvivője.
Jun elődje, Mún Jae-in, a Demokrata Párt elnöke az X-en közzétett bejegyzésében azt mondta, hogy az ország demokráciája válságban van.
„Remélem, hogy a nemzetgyűlés gyorsan cselekszik, hogy megvédje demokráciánkat a széteséstől”
– írta a posztban.
„Arra kérem az embereket, hogy egyesítsék erőiket a demokrácia védelme és megmentése érdekében, és segítsék a nemzetgyűlés normális működését”.
Az Egyesült Államok kapcsolatban áll a dél-koreai kormánnyal, és szorosan figyelemmel kíséri a helyzetet – közölte a Fehér Ház szóvivője, miután Dél-Koreában mintegy 28 500 amerikai katona állomásozik az északiakkal szembeni védelem érdekében.
„Katonai statáriumot hirdetek, hogy megvédjem a szabad Koreai Köztársaságot az észak-koreai kommunista erők fenyegetésétől, hogy felszámoljam az aljas Észak-Korea-párti államellenes erőket, amelyek kifosztják népünk szabadságát és boldogságát, és hogy megvédjem a szabad alkotmányos rendet”
– mondta Yoon.
Jun nem pontosította, hogy kik alkotják az Észak-Korea-barát államellenes erőket, de a múltban már hivatkozott ilyen erőkre, amelyek állítólag aláássák az országot.
A beszédben nem mondta el, hogy milyen konkrét intézkedéseket foganatosít. A Yonhap jelentése szerint a parlament épületének bejáratát lezárták.
„Tankok, páncélozott harckocsik és fegyveres katonák fogják uralni az országot” – mondta Li Jae-miung, a parlamenti többséggel rendelkező ellenzéki Demokrata Párt vezetője egy online élő közvetítésben. „A Koreai Köztársaság gazdasága menthetetlenül össze fog omlani. Polgártársaim, kérem, jöjjenek a nemzetgyűlésbe”.
Jun az ország parlamenti többséggel rendelkező ellenzéki Demokrata Pártjának a héten benyújtott, az ország néhány legfőbb ügyészének felelősségre vonására irányuló indítványát és a kormány költségvetési javaslatának elutasítását idézte.
„Parlamentünk a bűnözők barlangjává vált. Megbénította a közigazgatási és a jogi rendszert azzal, hogy ellenzéki indíttatású törvényeket nyomott át, és megpróbálja megdönteni demokratikus rendszerünket”
– fogalmazott Jun.
A dél-koreai miniszterek hétfőn tiltakoztak az ellenzéki Demokrata Párt múlt heti lépése ellen, amely több mint 4 trillió won összeggel csökkentette a kormány költségvetési javaslatát. Jun szerint ez az intézkedés aláássa a kormányzati adminisztráció alapvető működését.
A dél-koreai ellenzéki pártok szombaton gyűlést tartottak, amelyen felszólították Junt, hogy fogadja el a first lady elleni csalási vádakkal kapcsolatos különleges ügyészi vizsgálatot, ez volt a párt és a polgári csoportok legutóbbi ilyen jellegű tiltakozása az elmúlt hetekben Jun ellen.
Októberben észak-koreai propaganda szórólapokat találtak Szöul utcáin szétszórva, amelyek közül egyesek személyes támadásokat intéztek Jun és a first lady ellen — emlékeztet a Reuters.