A lépés „drámai” következményekkel járhat az Izrael és a Hamász között folyó tűzszüneti tárgyalásokra nézve.
A Hamász magas rangú vezetése Katarból Törökországba költözött – jelentette vasárnap este az izraeli Kan közszolgálati műsorszolgáltató.
A jelentés meg nem nevezett izraeli forrásokra hivatkozva megerősítette a költözést, amelyre állítólag „az elmúlt napokban” került sor.
A műsorszolgáltató szerint a fejleménynek „drámai” következményei lehetnek az Izrael és a Hamász közötti tűzszüneti tárgyalásokra, amelyek az Egyesült Államok, Katar és Egyiptom közvetítésével zajlanak.
A hónap elején a katari külügyminisztérium szóvivője azt állította, hogy pontatlanok azok a médiajelentések, amelyek szerint az Öböl-menti állam visszalépett a közvetítői szerepvállalástól, és bezárta a terrorcsoport dohai irodáit.
„A Katari Állam 10 nappal ezelőtt, a megállapodásra tett utolsó kísérletek során értesítette a feleket, hogy leállítja a Hamász és Izrael közötti közvetítésre irányuló erőfeszítéseit, ha abban a körben nem születik megállapodás” – mondta a minisztérium szóvivője, Majed bin Mohammed al-Ansari.
„Katar partnereivel együtt folytatni fogja ezeket az erőfeszítéseket, ha a felek hajlandóságot és komolyságot mutatnak arra, hogy véget vessenek a brutális háborúnak és a polgári lakosság folyamatos szenvedésének, amelyet az övezetben uralkodó katasztrofális humanitárius körülmények okoznak” – mondta. „Katar akkor élen fog járni abban, hogy minden jót megtegyen a háború befejezése, valamint a túszok és foglyok hazatérése érdekében”.
Al-Ansari hangsúlyozta, hogy a „Hamász dohai irodájáról szóló tudósítás pontatlan”, kijelentve, hogy „a katari iroda fő célja, hogy az érintett felek közötti kommunikációs csatornát jelentse”.
Egy magas rangú amerikai tisztviselő november 8-án azt mondta a Reutersnek, hogy a Hamász vezetőit „többé nem kellene szívesen látni egyetlen amerikai partner fővárosában sem”, miután a terrorszervezet elutasította a túszok szabadon bocsátására vonatkozó többszöri javaslatokat.
„Ezt világossá tettük Katar számára, miután a Hamász hetekkel ezelőtt elutasított egy újabb túszszabadítási javaslatot”
– mondta a Reuters szerint a tisztviselő.
Vasárnap a katari tulajdonban lévő Al-Araby Al-Jadeed hírügynökség egy Hamász-forrásra hivatkozva azt állította, hogy a terrorcsoport megtagadta, hogy információt szolgáltasson a túszok – különösen az amerikai állampolgárságúak – hollétéről és státuszáról, mivel a közvetítők nem ajánlottak nekik „kompenzációt”.
A forrás szerint a Biden-kormányzat „intenzív nyomást” gyakorolt Katarra és Egyiptomra a november 5-i amerikai elnökválasztás előtti hetekben, hogy bizonyítékokat kapjon arról, hogy a túszok életben vannak.
A Hamász azonban elutasította a kérést.
A Recep Tayyip Erdoğan elnök vezette török kormány régóta bújtatja a Hamászt. A terrorcsoport 2022-ben ünnepelte isztambuli irodáinak hivatalos megalapításának 10. évfordulóját.
A The Jerusalem Center for Security and Foreign Affairs 2021-es jelentése szerint a Hamász isztambuli központja több száz izraeliek elleni terrortámadást irányított és dollármilliókat mosott tisztára.
„Törökország mind ideológiai, mind operatív szinten együttműködik a terrorszervezetekkel. A török földön működő terroristák infrastruktúrákat hoznak létre és terrortámadásokat terveznek Izrael ellen”
– áll a jelentésben.
Áprilisban Ankara meghívta Iszmail Haníje-t, a Hamász politikai irodájának akkori dohai vezetőjét, hogy maradjon az országban, majd a „palesztin harc vezetőjeként” dicsérte.
Erdoğan ellenségesebbé vált Izraellel szemben és közelebb került a Hamászhoz, mióta a terrorcsoport 2023. október 7-én megtámadta Dél-Izraelt.
Májusban Erdoğan „vérevő vámpírnak” nevezte Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt, és arra buzdította a muszlimokat, hogy harcoljanak a zsidó állam ellen.
Két hónappal később Erdoğan a Newsweeknek azt mondta, hogy a gázai palesztin terroristák „egyszerűen csak védik otthonukat, utcáikat és hazájukat”.
Törökország, amely NATO-tag, blokkolja az Izrael és a katonai szövetség minden partnerségét – jelentette augusztusban a Reuters névtelen forrásokra hivatkozva.