Öngyűlölő zsidó rendező nyert Velencében, egyből betámadta Izraelt

„Mint amerikai zsidó művész, Izrael gázai népirtásának 336. napján és a megszállás 76. évében veszem át ezt a díjat” – mondta Sarah Friedland.

A 81. Velencei Nemzetközi Filmfesztiválon szombaton Sarah Friedland „Ismerős érintés” című filmjéért a legjobb rendező, a legjobb elsőfilmes és a legjobb színésznő díját vehette át.

A legjobb elsőfilmes alkotásnak járó Luigi de Laurentiis-díj átvételi beszédében Friedland megragadta az alkalmat, hogy politikai nyilatkozatot tegyen, és kifejezte támogatását a palesztinok iránt.

“Amerikai zsidó művészként, meg kell jegyeznem, hogy Izrael gázai népirtásának 336. napján és a megszállás 76. évében veszem át ezt a díjat” 

– mondta.

„Hiszem, hogy filmkészítőként felelősségünk, hogy felhasználjuk azokat az intézményi platformokat, amelyeken keresztül dolgozunk, hogy Izrael büntetlenségét orvosoljuk a világ színpadán. 

Szolidáris vagyok Palesztina népével és a felszabadításért folytatott harcával” 

– folytatta Friedland.

A beszéde után Arsen Ostrovsky, nemzetközi emberi jogi ügyvéd és a Nemzetközi Emberi Jogi Fórum vezérigazgatója „öngyűlölő zsidónak” nevezte a rendezőt, aki „hazugságokat szajkóz Izrael ellen, és lényegében a zsidó állam elleni népirtásra szólított fel”.

Arsen Ostrovsky 🎗️ on X (formerly Twitter): „I hate using the phrase ‘self-hating Jew’, but have no issue doing so here, as Jewish director Sarah Friedland (@motionxpictures) received an award at #VeniceFilmFestival and then proceeded to spout lies against Israel and essentially call for genocide of the Jewish state. pic.twitter.com/FMbRl6q9zW / X”

I hate using the phrase ‘self-hating Jew’, but have no issue doing so here, as Jewish director Sarah Friedland (@motionxpictures) received an award at #VeniceFilmFestival and then proceeded to spout lies against Israel and essentially call for genocide of the Jewish state. pic.twitter.com/FMbRl6q9zW

A múlt héten a Velencei Filmfesztivál igazgatója elutasította az izraeli filmek bojkottjára vonatkozó felhívást, amelyet a Gázai övezetben a Hamász terroristái ellen 11 hónapja tartó háború miatt követeltek egyesek.

A döntést azután hozták meg, hogy a világ több mint 300 filmipari szereplője aláírta az Artists for Palestine Italia által közzétett levelet, amelyben arra szólították fel a fesztivált, hogy ne mutasson be két izraeli filmet.

Az aláírók azt állították, hogy Amos Gitai rendező „Miért háború” című filmjét és Dani Rosenberg „Al Klavim Veanashim” („Kutyák és emberek”) című héber nyelvű filmjét izraeli produkciós cégek készítették, amelyek „bűnrészesek Izrael palesztinok elleni gázai elnyomásának tisztára mosásában”.

„Nem szabad elfelejtenünk az [október 7-i] mészárlást, amely ezt a konfliktust kiváltotta” 

– mondta Alberto Barbera, a Velencei Filmfesztivál igazgatója a Deadline-nak.

„Amit [Benjámin] Netanjahu izraeli miniszterelnök tesz Gázában, az háborús bűncselekmény, ahogyan október 7-e is az volt” – állította. „De mi soha nem vonnánk vissza egy filmet ideológiai alapon. Azok a filmek, amelyek visszavonását a 300 filmes kérte, semmiképpen sem palesztin-ellenes filmek, épp ellenkezőleg”.

13 perces álló ovációval fogadták a magyar holokauszt-túlélőkről szóló filmet

Még az is meglehet, hogy Tóth László szerepe végül meghozza Adrien Brody második Oscar-díját.

Mégsem lesz moszados szuperhős a következő Marvel-filmben

Az Izrael-ellenes kritikák miatt teljesen átírták a Shira Haas által alakított karakter háttértörténetét.

További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.