A Brit Zsidó Hallgatók Szövetsége (UJS) megbízásából készült friss felmérés rávilágít a nagy-britanniai egyetemi campusokon eluralkodó antiszemita légkörre.
A kutatás szerint minden ötödik hallgató vonakodna zsidó diákkal közös lakásba költözni, miközben a campusokon mindennapossá vált a terrorszervezetek éltetése és az október 7-i mészárlás igazolása. A jelentésről a Tett és Védelem Alapítvány számol be.
A felmérés legmegdöbbentőbb adata szerint a hallgatók 20 százaléka vonakodna attól, hogy zsidó diákkal osszon meg egy lakást, de volt, aki egyenesen kijelentette, hogy soha nem tenne így.
Az UJS konkrét esetet is rögzített: egy nem zsidó diákokból álló bérlői csoport a közösségi médiában hirdette meg üres szobáját azzal az egyetlen kikötéssel, hogy „Zio-k (cionisták) nem költözhetnek be.”
A „Zio” kifejezést eredetileg fehér szupremacista csoportok népszerűsítették antiszemita szitokszóként.
Romlik a zsidó diákok biztonságérzete a campusokon
A JL Partners közvélemény-kutató intézet január 26. és február 4. között 170 felsőoktatási intézmény 1000 hallgatóját kérdezte meg. Az eredményekből kiderül, hogy drasztikusan romlott a Nagy-Britanniában tanuló mintegy 10 000 zsidó diák biztonságérzete.
A hallgatók közel negyede (23%) látott már vallási vagy etnikai alapú támadást zsidó társai ellen.
Azok körében, akik rendszeresen látogatják az Izrael-ellenes tüntetéseket, ez az arány 39 százalékra emelkedik.

A kutatás rávilágít a radikalizáció mértékére is:
• 49 százalék hallott már a Hamászt, a Hezbollahot vagy más betiltott terrorszervezeteket éltető rigmusokat a campusokon.
• 47 százalék találkozott az október 7-i, Hamász vezette terrortámadás igazolásával. Az Izrael-ellenes tüntetéseken részt vevők körében ez a szám eléri a 77 százalékot.
• 16 százalék szerint az október 7- mészárlást dicsőíteni, polgári lakosok és gyermekek meggyilkolását éltetni a szólásszabadság körébe tartozik.
Ugyanakkor a hallgatók elsöprő többsége, 82 százaléka egyetért abban, hogy az intifáda globalizálása felszólítás antiszemita tartalommal bír.
A felmérés a modern és a klasszikus antiszemitizmus összefonódását is vizsgálta. A diákok 16 százaléka szerint nem antiszemita dolog azt állítani, hogy a zsidók irányítják a médiát.
A palesztinpárti tüntetések rontják az oktatás minőségét
Amikor a kérdésben a zsidók szót cionistákra cserélték, már 24 százalék nem tartotta problémásnak a kijelentést. Továbbá a hallgatók 26 százaléka helyeselné a cionisták eltávolítását az egyetemekről. Az állandó demonstrációk az oktatás minőségét is rontják:
• A hallgatók 65 százaléka szerint a tüntetések megzavarták a tanulmányaikat.
• 27 százalékuk számolt be elmaradt vagy elhalasztott órákról.
• 20 százalékuk egyáltalán nem tudott bejutni bizonyos egyetemi épületekbe a blokádok miatt.
Az UJS jelentése szerint az intézmények többsége bár „mélyen aggódik”, a gyakorlatban általános bénultság jellemzi őket. Ráadásul a „kollektív felelősség” miatt valójában senki nem lép fel tevőlegesen az antiszemitizmus visszaszorításáért, ami a gyűlölet normalizálódásához vezetett.
A diákszövetség ezért azonnali kormányzati lépéseket követel: új, kötelező szabványok bevezetését a gyűlöletbűncselekmények kivizsgálására, nemzeti stratégia kidolgozását az egyetemi radikalizáció és a szélsőségesség ellen, valamint szigorúbb koordinációt a rendőrség, a kormány és az egyetemek között.






