A franciák közvetítenének Izrael és Libanon között

Franciaország új diplomáciai kezdeményezéssel próbálja lezárni az Izrael és Libanon közötti konfliktust. A kiszivárgott javaslat szerint a megállapodás végső célja nemcsak a harcok befejezése és az izraeli csapatok kivonása lenne Dél-Libanonból, hanem egy olyan politikai folyamat elindítása is, amely Libanon részleges izraeli elismeréséhez vezethet.

Az Axios értesülései szerint Libanon már elfogadta a francia tervet a tárgyalások alapjaként, míg Izrael és az Egyesült Államok még vizsgálja a javasolt keretrendszert.

A diplomáciai kezdeményezés egy rendkívül feszült időszakban érkezett:

izraeli és amerikai tisztviselők szerint Izrael komolyan fontolgatja, hogy nagyszabású szárazföldi hadműveletet indít Libanonban, és akár a Litáni folyótól délre fekvő területek teljes ellenőrzését is megszerzi a Hezbollah infrastruktúrájának felszámolása érdekében.

Ez lenne Izrael legnagyobb libanoni hadművelete a 2006-os háború óta.

Politikai nyilatkozat egy hónapon belül

A francia javaslat szerint Izrael és Libanon amerikai és francia támogatással tárgyalásokat kezdene egy politikai nyilatkozatról, amelyet legfeljebb egy hónapon belül véglegesítenének. A folyamat kezdetben magas rangú diplomaták között zajlana, majd később politikai vezetői szintre emelkedne. A tárgyalások helyszíneként Párizst javasolták.

A dokumentum egyik kulcseleme az lenne, hogy Libanon először hivatalosan elismeri Izraelt, és kötelezettséget vállal az ország szuverenitásának és területi integritásának tiszteletben tartására.

A tervezet szerint mindkét fél megerősítené elkötelezettségét az ENSZ Biztonsági Tanácsának 1701-es határozata és a 2024-es tűzszüneti megállapodás betartása mellett.

Hezbollah lefegyverzése és izraeli kivonulás

A terv egyik legérzékenyebb pontja a Hezbollah kérdése.

A javaslat értelmében Libanon kötelezettséget vállalna arra, hogy megakadályozza az Izrael elleni támadásokat saját területéről, valamint végrehajt egy belső programot a Hezbollah lefegyverzésére és katonai tevékenységének betiltására.

Ezzel párhuzamosan a libanoni hadsereg újra települne a Litáni folyótól délre, miközben Izrael egy hónapon belül kivonná erőit azokról a területekről, amelyeket a jelenlegi háború során foglalt el.

A tűzszünet betartását egy amerikai vezetésű ellenőrzési mechanizmus felügyelné.

A libanoni hadseregnek is ultimátumot adott az egyre idegesebbnek tűnő Hezbollah

Továbbra sem látszanak a libanoni kormány drámai lépései a Hezbollah ellen. A terrorszervezet azonban már fenyegetőzik.

Az ENSZ szerepe

A javaslat szerint az ENSZ békefenntartó missziója, a UNIFIL ellenőrizné a Hezbollah lefegyverzését a Litáni folyótól délre annak dacára, hogy korábban is ez volt a feladata és nem járt sikerrel. Sőt, több bizonyíték is azt mutatja, hogy az ENSZ libanoni erői szemet hunytak vagy együtt is működtek a Hezbollahhal.

A Hezbollah fegyvereinek Libanon többi részén történő leszerelését egy külön, az ENSZ Biztonsági Tanácsa által felhatalmazott nemzetközi koalíció felügyelné.

A háború hivatalos lezárása

A francia terv következő lépése egy hivatalos megnemtámadási megállapodás lenne Izrael és Libanon között.

Ezt a dokumentumot a tervek szerint két hónapon belül írnák alá, és ezzel formálisan is véget érne az 1948 óta fennálló hadiállapot a két ország között.

A megállapodás részeként a felek vállalnák, hogy a jövőbeli vitákat békés úton rendezik, valamint közös biztonsági mechanizmusokat hoznak létre a határ mentén. A szerződés aláírása után Izrael várhatóan kivonulna öt stratégiai állásból Dél-Libanonban, amelyeket az izraeli hadsereg 2024 novembere óta tart ellenőrzés alatt.

Határok rendezése még idén

A francia diplomáciai terv végső szakasza a libanoni–izraeli és a libanoni–szíriai határ teljes kijelölése lenne, amelyet 2026 végéig fejeznének be.

A jelentések szerint Joseph Aoun libanoni elnök már kijelölte a tárgyalódelegációt, amely Izraellel egyeztetne a megállapodásról. Izrael részéről Benjamin Netanjahu miniszterelnök Ron Dermer stratégiai ügyekért felelős minisztert bízta meg a libanoni dosszié kezelésével és az amerikai kormánnyal való koordinációval.

Diplomáciai források szerint azonban a megállapodás megkötéséhez erős amerikai közvetítésre lesz szükség, és egyelőre nem biztos, hogy a jelenlegi háborús helyzetben gyors áttörés születhet.

Miért próbálja Irán belerángatni Európát is a háborúba? – Izraeli szakértő válaszol

A füst és légiriadók mögött egy hideg fejjel felépített iráni stratégia húzódik meg – állítja Eliyahu Yossian.