Románia gyorsabb harckocsibeszerzést ígér. Hónapokon belül várható a döntés az új tankflottáról.
A január 20. és 22. között a London közelében található Farnborough-ban megrendezett Nemzetközi Páncélozott Járművek konferencián Iacob Dragoş-Dumitru altábornagy, a román vezérkar helyettes vezetője elmondta, hogy az ország fel kívánja gyorsítani az új tankok beszerzésének folyamatát.
A legmodernebb tankokkal erősítene a román hadsereg
Az IAV 2026 konferencián felszólalva Dragoş-Dumitru Iacob altábornagy megerősítette, hogy Románia az egyik páncélos zászlóalja számára már megrendelt M1A2 SEPv3 Abrams tankok mellett más harckocsikat is tervez beszerezni. Kijelentette, hogy a beszerzés jelenleg a „lehetőségek mérlegelése” szakaszban van, de hozzátette, hogy a következő „ mérföldkőhöz néhány hónapon belül el lehet jutni”. A román média szerint ez az év első felében további négy harckocsizászlóalj beszállítójának kiválasztásához vezethet.
A program várhatóan 216 harckocsi és 76 támogató jármű beszerzését foglalja magában, összesen 6,5 milliárd euró értékben.
A Tanc principal de lupă program második fázisa a román védelmi ipar széleskörű bevonását is előirányozza a harckocsik gyártásába. A tervezett helyi tevékenységek közé tartozik a harckocsitest, toronyszerkezetek, illetve az optoelektronikai alkatrészek (beleértve a tűzvezető rendszert is), gyártása, valamint a járművek összeszerelése, integrációja és tesztelése.
Milyen harckocsik közül választanak majd?
Bárhogyan is döntenek, a világ legmodernebb tankjai közül választhatnak a román döntéshozók:
nem hivatalosan három harckocsi-ajánlatot mérlegelnek, köztük két német javaslatot, a Leopard 2A8-at és a KF51 Panther-t, valamint a dél-koreai K2Ex-et.
Román szakértők egy német opciót tartanak valószínűbbnek, mivel Románia akár 16,68 milliárd eurós hiteltámogatáshoz is hozzáférhet az európai SAFE hitelprogram keretében.
A korábbi médiaértesülések, amelyek további Abrams harckocsik valószínűsíthető vásárlásáról vagy a KF51 Panther megerősítéséről szóltak, nem igazolódtak be. Annak ellenére, hogy 2025-ben arra számítottak, hogy az év vége előtt döntés születik, Románia még nem választott ki fő harckocsi-beszállítót.
A program sürgősségére Románia elöregedő harckocsi-flottája miatt van szükség, amely a hazai fejlesztésű TR-85-800 és TR-85M1, valamint a továbbfejlesztett T-55 változatokból áll. Bár ezeket a járműveket modernizálták, továbbra is jelentősen elmaradnak a kortárs tankokkal szemben támasztott követelményektől.
Kép: Rheinmetall Defence








