Joszi Cohen, a Moszad volt igazgatója elárulta, hogy fontolgatja az indulást a miniszterelnöki posztért.
Izrael külföldi hírszerző ügynökségének, a Moszadnak a volt vezetője utalt arra, hogy esetleg belépne a politikába.
Miniszterelnök lenne a Moszad volt vezetője?
Kedden Yasmin Lukatz podcasternek Joszi Cohen megfogadta, hogy „valódi változást” hozna Izrael vezetésében, mondván, hogy elengedhetetlenül fontos szembenézni azokkal a többszörös kihívásokkal, amelyekkel az országnak az október 7-ét követő korszakban Izrael előtt állnak.
A Moszad volt kémfőnöke úgy véli, hogy valódi változás csak akkor jöhet létre, ha [ő] miniszterelnök lesz.
Hacsak a Netanjahu-kormány nem bukik meg korábban, Izraelben a következő választások 2026-ban lesznek.
A Moszad igazgatójaként Cohen szoros kapcsolatot alakított ki Benjamin Netanjahu miniszterelnökkel, aki következetesen kerülte, hogy megemlítse azokat a potenciális utódokat, akiket támogatna, ha visszavonulna a politikából. Netanjahu azonban egyszer elárulta, hogy Joszi Cohent és Ron Dermer stratégiai minisztert tartja a legalkalmasabb jelölteknek a miniszterelnöki posztra, amikor ő távozik hivatalából.
Bár Cohent karizmatikusnak tartják, egyelőre nem világos, hogy van-e reális esélye miniszterelnök-jelöltnek lenni. Júniusban a Moszad-veterán már jelezte politikai ambícióit, amikor azt mondta, hogy még nem jött el
„az idő a kormány lecserélésére, de a háború után nagy változásokra lesz szükség”.
Cohen elmondta, hogy családja korábban azt tanácsolta neki, hogy maradjon távol a politikától, de most arra ösztönzik, hogy lépjen be a politikai arénába.
Joszi Cohen a Moszad kémfőnökeként
Cohen 2016 és 2021 között vezette a Moszadot. Hivatali ideje alatt az ügynökség számos titkos műveletet hajtott végre, köztük azt a merész 2018-as akciót is, amelynek során a Moszad mintegy 100 000 fájlt lopott el és csempészett ki Irán titkos atomfegyver-programjának teheráni archívumából.
Cohen központi szerepet játszott az Izrael és az Egyesült Arab Emírségek, Bahrein, Marokkó és Szudán közötti Abraham-megállapodások előmozdításában 2020-ban, és korábban részt vett a Szaúd-Arábiával folytatott normalizációs tárgyalásokon is.
Cohen az iráni rezsim elleni erőteljes fellépésre is felszólított:
májusban hangsúlyozta, hogy Izraelnek mindent meg kell tennie, ami hatalmában áll, hogy megakadályozza Irán nukleáris fegyverekhez jutását.
„Ez egy olyan rezsim, amely nyíltan a megsemmisítésünkre szólít fel, terrorizmust finanszíroz az egész régióban, és megállás nélkül törekszik nukleáris képességek megszerzésére” – mondta Cohen. „Ez a mi egységünk, ellenálló képességünk és rendíthetetlen elszántságunk próbája, hogy megvédjük népünket és hazánkat.”