A magyar zsidó nő, aki a semmiből építette fel a CEDEK Szeretetszolgálatot

Szilágyi Nóra vezetésével a CEDEK EMIH Izraelita Szeretetszolgálat zsidó és nem zsidó rászorulóknak egyaránt segít.

Az 50 perc című műsorban Szalai Kálmán beszélget Szilágyi Nórával arról, hogy miért nevezik a CEDEK-et sokan „a második családjuknak”, hogyan lesz egy ételosztásból életmentő misszió. Mi visz rá egy nőt arra, hogy mindent hátrahagyva egy egész ország szociális hálóját erősítse? Szilágyi Nóra története nem csak inspiráló, hanem megrendítő is. Tíz évvel ezelőtt mindössze egy íróasztallal kezdte meg a CEDEK EMIH Izraelita Szeretetszolgálat építését – ma pedig már napi húszezer adag ételt osztanak, nevelőszülői hálózatot működtetnek, adományboltokat vezetnek és családok ezreinek nyújtanak támaszt.  

Egy íróasztaltól húszezer adag ételig

„Pont most idén 10 éve Köves Slomó megkeresett azzal az ötlettel, hogy a zsidó egyháznak, az EMIH-nek nincsen szeretetszolgálata” 

– idézi fel Szilágyi Nóra, a CEDEK EMIH Izraelita Szeretetszolgálat vezetője. Azóta a kezdeményezésből országos mozgalom lett, amely napi húszezer adag ételt biztosít rászorulóknak, több száz önkéntessel, adományboltokkal, népkonyhákkal és nevelőszülői hálózattal. 

Szilágyi Nóra elmondta, hogy a CEDEK kezdetei igencsak szerények voltak. „Az első nagy akciónk decemberben volt a honvédséggel együtt a felvonulási téren. 1000 adag kóser sóletet osztottunk. Emlékszem, a maradékot elvittük különböző menhelyekre.” – meséli Nóra. Már az induláskor rengeteg önkéntes csatlakozott, nemcsak a zsidó közösségből. „Rengetegen jelentkeztek, nem csak a közösségből, hanem azon túl is.”

Ma már több mint 450 regisztrált önkéntes segíti a CEDEK munkáját. Az ételosztásokon azonban nemcsak a fizikai táplálék számít. 

„Nálunk mindig is az volt a fő kérés az önkéntesek felé, hogy mi ne csak fizikai táplálékot osszunk, hanem lelkit is.”

A Neshama Tv Szilágyi Nórával készült adása itt tekinthető meg:

Népkonyha vagy inkább közösségi étterem?

A CEDEK népkonyhái mára Budapest több kerületében és vidéken is működnek. „A népkonyha szót nem szeretem, inkább étteremnek hívom, értelemszerűen ingyenes étteremnek” – mondja Nóra. A menü minden hat hétben ismétlődik, 30 féle ételből áll. „A mai menü paradicsomos húsgombóc főtt krumplival. A nagy sláger a sült csirkecomb.”

A CEDEK vezetője elmondta, hogy a vendégek túlnyomó többsége idős ember. 

„A hetedik-nyolcadik kerületben olyan 75% a vendégeknek nyugdíjas” 

– árulta el Szilágyi. A helyszínek kulturált környezetet biztosítanak: festmények a falon, tisztaság, higiénia és szigorú házirend. „Soha nem engedünk be alkoholos vagy kábítószer befolyás alatt álló embert.”

A szervezet neve is beszédes. „A Cedek név azt jelenti, hogy igazság. Isten azért teremtette az egyik embert gazdagnak, a másikat szegénynek, hogy egymás között teremtsünk igazságot.” Ez a gondolat az egész CEDEK működését áthatja.

Köves Slomó a JNS-nek: Szeptemberben jesiva nyílik Magyarországon

Az egyik legrangosabb konzervatív zsidó lap készített interjút az EMIH vezető rabbijával.

Több mint ételosztás

Az évek során a CEDEK tevékenysége messze túlmutatott az ételosztáson. Megnyitották első adományboltjukat, ahol „minimál áron, pár száz forintért olyan minőségi ruhákhoz tudtak jutni, akik oda bejöttek.”

Egyik legnagyobb vállalásuk azonban a gyermekvédelem lett. „A nevelőszülő munkakör az egyik legszebb munka a világon” – mondja Nóra. A CEDEK 2020 óta működtet nevelőszülői hálózatot, jelenleg 16 családdal, akik 30–40 gyermeket gondoznak. 

„A mi hálózatunk nem mennyiségi, hanem minőségi. Fantasztikus nevelőszülőink vannak.”

Sokan kérdezik, hogy a CEDEK csak a zsidó közösség tagjait segíti-e. „Mindig kérdezik, hogy ti csak zsidókat szolgáltok? És mondtam, hogy nem. 

Hiszen nem az van a Tórában, hogy zsidó segítsd a zsidót, hanem zsidó segítsd a rászorulót.”

Ez a gondolatvilág hatja át a szervezet minden lépését: a kulturált ételosztásokat, az adományboltokat, a gyermekvédelmet és az új, fogyatékkal élőket segítő programokat is.

Állami kitüntetést kapott Szilágyi Nóra a Cedek vezetője

A magyar bronz érdemkeresztet „a rászorulók támogatása érdemében végzett áldozatos munkája” jutalmául vehette át Szilágyi Nóra augusztus 18-án Gulyás Gergelytől.

A jövő: húszezer adag naponta

A CEDEK legfrissebb nagy vállalása Miskolchoz kötődik. „Január 1-jétől Miskolcon 3500 adag ételt osztunk naponta szociális ellátás keretén belül. Ehhez még hozzájött 1500 adag népkonyha. Így jelen pillanatban Kelet-Magyarországon 5000 adagot osztunk naponta.” A cél azonban ennél is ambiciózusabb:

„Ha az engedélyesek bejegyzésre kerülnek, akkor naponta 20 000 adagot fogunk osztani.”

Nóra szerint Magyarországon még gyerekcipőben jár az adakozási kultúra. „Az adakozási kultúra az borzasztó Magyarországon. De mindig azt kérem: olyat adjunk, amit még mi is felvennénk, mi is használnánk.”

A CEDEK-et bárki támogathatja, akár önkéntességgel, akár természetbeni adományokkal, akár pénzbeli hozzájárulással. „A Facebookon és a cedek.hu oldalon minden információ megtalálható.”

Szilágyi Nóra küldetése személyes, mély és megingathatatlan. „Úgymond együtt nőttem fel ezzel a gyermekemmel, hiszen a CEDEK számomra a második gyermekem.”

„Kötelességemnek éreztem, hogy visszatérjek” – Köves Slomó rabbi a WINA-nak 

Köves Slomóval, az EMIH vezető rabbijával készített interjút a patinás bécsi zsidó magazin.