Törökország és Szíria közösen hiúsított meg egy merényletet Ahmed al-Sharaa ellen.
Az LBCI szerint az Iszlám Államhoz kapcsolódó terrorsejt akart végezni Szíria elnökével.
Veszélyben a szír elnök
A libanoni médium vasárnap arról írt, hogy a szíriai hadsereg és a török titkosszolgálatok meghiúsítottak egy Ahmed al-Sharaa elleni merényletet a hónap elején.
Az LBCI szerint az Iszlám Államhoz (ISIS) kapcsolódó terrorsejt Sharaa meggyilkolását tervezte, amikor az június elején Daraába látogatott Szíria déli részén. A lap hozzáteszi, hogy a sejt vezetőjét, aki Daraa környékén lakott, a szíriai biztonsági erők Sharaa látogatása előtti napon letartóztatták. A szíriai információs minisztérium azonban tagadta ezeket az állításokat a szíriai állami hírügynökségnek, a SANA-nak.
Június elején egy másik libanoni média arról számolt be, hogy az iszlamista terroristából lett szír elnök két merényletet is túlélt, egyet márciusban, a másodikat május végén.
Az Egyesült Államok szíriai nagykövete, Tom Barrack szintén kijelentette a hónap elején, hogy Washington aggódik Sharaa életéért, megjegyezve, hogy bár a szíriai elnök egykor az al-Kaida tagja volt, hatalomra kerülése óta igyekszik közelebb kerülni a Nyugathoz.
Az Iszlám Állam korábban azzal vádolta Sharaát, hogy „hátat fordított a dzsihádnak”, és folyamatosan próbálja a Hayat Tahrir al-Sham (HTS) szervezetből kiábrándult dzsihádista harcosokat átcsábítani a soraiba.
Szíria új ura
Ahmed al‑Sharaa, korábbi nevén Abu Mohammed al‑Dzsulani, a Hayat Tahrir al‑Sham (HTS) vezetője és Szíria de facto elnöke a 2024 decemberében lezajlott iszlamista villámhadjárat után került hatalomra, leváltva Bassár el-Aszadot. Sharaa az elmúlt hónapokban átfogó politikai és jogi reformokat kezdeményezett a polgárháborúban súlyosan meggyengült Szíriában: feloszlatta a korábbi rezsim fegyveres struktúráit, integrálta a lázadó milíciákat és szervezeteket a szír hadseregbe, és ígéretet tett a menekültek hazatérését segítő intézkedésekre.
Ugyanakkor al‑Sharaa uralmát súlyos kritikák is övezik. Amint arról a Neokohn is beszámolt, 2025 márciusában közel 1500 alavita civilt mészároltak le a tengerparti régiókban. A támadást a rezsim síitaellenes milíciái hajtottak végre. Al‑Sharaa ugyan kártérítést és elszámoltatást ígért, de több forrás szerint még nem történtek konkrét büntetőeljárások.