Olaf Scholz azt nyilatkozta, “nem tudja elképzelni”, hogy Benjamin Netanjahut letartóztassák Németországban.
Mint ismert, az ellene kiadott nemzetközi elfogatóparancs óta először Benjamin Netanjahu először látogatott Európába. Amint arról lapunk is beszámolt, Magyarország döntését követően, az előző belga kormány politikájától eltérve, Bart De Wever belga miniszterelnök csütörtökön kijelentette, hogy országa szintén figyelmen kívül hagyja az izraeli kollégája ellen kiadott elfogatóparancsot.
De mi a helyzet Németországgal?
Olaf Scholz német kancellár azt nyilatkozta, nem tudja elképzelni, hogy a Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök ellen kiadott nemzetközi elfogatóparancsot egy esetleges németországi látogatása során hajtanák végre.
„Erről már többször beszéltünk. És nem tudom elképzelni, hogy Németországban letartóztatásra kerüljön sor”
– mondta az SPD politikusa a II. Abdullah jordániai királlyal Berlinben folytatott megbeszélését követő sajtótájékoztatón egy erre vonatkozó kérdésre válaszolva.
A német kormány korábban úgy nyilatkozott, hogy „alaposan megvizsgálja” a letartóztatási parancsot érintő „hazai lépéseket”.
Friedrich Merz színre lép
A leendő kancellár, Friedrich Merz február végi választási győzelme után még szókimondóbb volt a hivatalának utolsó napjait töltő Scholznál.
„Számomra elképzelhetetlen, hogy Izrael állam demokratikusan megválasztott miniszterelnöke nem látogathat Németországba”
– mondta a CDU vezetője a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak adott interjújában. „Meg fogjuk találni a nemzetközi jog szerinti helyes utakat, hogy továbbra is fogadhassuk az izraeli miniszterelnököt Németországban”.
Netanjahu közvetlenül a választás után telefonon gratulált Merznek. Hivatala utólag közölte, hogy Merz a beszélgetés során hivatalosan is meghívta őt Németországba.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.